::R@keta >> Generation Web Vol.2>>

nástěnka Světonázorová orientace --- stats --- home

více...
14. května 2025 [13:50:19]
Rakeťáci © 2008-2012
(nápověda)
(starý úvod)
Světonázorová orientace

:: homepage
vlastník: Stenly ::
38 odběratelů ::
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 907-926 z 4939 :: dolů dospod >>
guano
1. července 2021 [11:22:10] Re :: link
guano » uri (4:45:02): jen k tý historii - určitě je zajímavý sbírat info z více zdrojů, vidět, jak se proměňoval pohled na husity nebo že poprava "českých pánů" tomu označení příliš neodpovídala atd. (btw vlastně až v celkem pozdním věku mi začalo docházet, že ta homogenita tady teď neni úplně běžnej standard) akorát jestli dobře chápu - vypadá to, že jsi nějak odhalil, že tu byli Bójové, a zmiňujes překrucování dějin minulym režimem. to určitě, ale my jsme se, a to jsem o rok starší než ty, snad nic z takovejch prorusky orientovanejch učebnic neučili. je pravda, že ze základky si toho moc nepamatuju, takže asi z gymplu a dál, ale nevybavuju si, že by nám tvrdili něco jinýho, než co bych četla teď. (to, že tehdy dějepis vždy došel jen k první světový a dál jen pár lidí šlo na výběrovej seminář, vůbec samozřejmě radši nekomentuju, resp. přijde mi to jako kolosální fail tehdejší výuky.)
 
uri
* 1. července 2021 [5:53:02] Re :: link
uri » Stenly (0:07:13): Uprimne, predkladas mi novou myslenku, ktera me nikdy predtim nepadla, tim padem nemuzu rict takhle z fleku, jestli s tim uplne souhlasim nebo ne. Rozhodne je ale zajimava s velkym potencialem, budu nad tim meditovat a zjistim si vic informaci. Kazdopadne diky za kvalitni podnet a rad se k tomu vratim az budu modrejsi.
 
uri
* 1. července 2021 [5:47:59] Re :: link
uri » Sili (21:31:34): Sama si zminila egocentrismum a tim uhodila hrebicek na hlavicku. Defnice uspechu je subjektivni a ne kazdej ho definuje penezma, statusem a hmotnyma statkama, ktery to okazale davaj najevo. Spousta a troufnu si tvrdit, ze minimalne v Evrope vetsina lidi preferuje uspech ve forme existencniho zajisteji a bohatsvi navic pouzitym na budovani skromnyho pohodli a uzivani si vlastni vize idylickyho zivota v ramci moznosti, namisto nekonecnyho nahaneni vic a vic penez, moci a statusu. Sam se do tyhle pasti nechal na chvili nachytat, nastesti sem rychle prozrel a uvedomil si, ze tudy cesta k mym stesti nevede, naopak sem se ocitnul nekde, kde vsechno bylo fundamentalne proti mym vlastnim presvedcenim.

Jak se rika, neni vsechno zlato co se trpyti. Na vlastni oci sem videl jak sou ty bohaci nestastny lidi chyceny v kolotoci neustalyho flexeni a potrebou dokazat sobe i ostanim kazdej den vetsi a vetsi uspech a ze kteryho neumi vystoupit. Nejaky statistiky sebevrazd a depresi mezi temahle lidma, ktery sem ted linej googlit, mluvi za sebe.

Tim chci rict, ze velkej podil opravdu inteligentnich lidi investuje svuj potencial do uceni se a ziskavani veci, ktery je doopravdy bavi a zajimaj bez zajmu o zavod v pomerovani penisu se svym okolim. Viz. lidi co umi pet jazyky, maj tri doktoraty, ale vubec na to nevypadaj a jejich socialni inteligence je taky casto limitovana, ale jsou maximalne stastny, protoze napln jejich zivota je to co je doopravdy a uprimne bavi a uspech v jakykoliv forme, kterej jim to organicky prinese jim da vsechnu validaci, kterou potrebujou.

Paradoxne ti co nejvic flexi, maj nejvetsi mindrak a priznam se, ze sem byl jeden z nich, kdyz sem mel eskalujici krizi identity po ukonceni hokejovy kariery mezi 18 a 30. Ta kulminovala po odjebani se do Singapuru, kde sem si zacal dost vydelavat a prvni dva az tri roky se choval jako naprosto nepripustna lidska bytost. Znova se nabizi to prirovani s pozlatkem na psim hovne. Lidi v takovy situaci jenom nahanej a sbiraj cim dal vic pozlatek na to hovno, ktery je jejich charakter v zoufaly snaze ho prodat zbytku sveta za fundamentalne falesnou validaci, ktera prirozene nikdy nebude dost.

Zajmava navzujici diskuze by byla o tom jak socialni media svadi k ty falesny validaci, aniz by si to lidi stihli uvedomit, z moji zkusenosti to byl dost zasadni urychlovac vlastniho negativniho chovani. Na druhou stranu i stezejni nastroj k uvedomeni si, ze je to problem a jeho reseni.



//Vsimam si a omlouvam se za to, ze porad vsechny diskuze stacim smerem k sobe. Na jednu stranu verim, ze sdileni osobnich zkusenosti ma vetsi hodnotu, nez si posilat odkazy na clanky a videa, na druhou je to fakt pokazdy a chci se naucit odebrat sebe z toho co rikam a pisu, dokud to neni vyluzene zadouci pro obsah sdeleni... Delam na tom ')
 
uri
* 1. července 2021 [4:45:02] Re :: link
uri » guano (19:02:45): Ovladani druhyho jazyka z domova, bez skoly je zajimava otazka, osobne mam takhle naucenou slovenstinu, umim ji plynule mluvit, je z tama cela rodina vcetne rodicu. Nicmene sem ji do prichodu socialnich medii nikdy nemusel pouzivat v psany forme a nemam tuseni jak ji psat, tak si pisu s rodinou cesky XD

Na druhou stranu, anglictinu sem se naucil z anglickejch titulku v japonsky dabovanym anime a psani na internetu a naopak sem po priletu do Singapuru zjisitl, ze ji neumim poradne mluvit. Ucil sem se ji sice ve skole, ale ja sem mizernej student a ani ceskou gramatiku sem nikdy nepochopil a neumel. Naucil sem se jak to ma bejt spravne a uz nikdy neresil proc.

Imho, dneska lidi vic pisou, nez mluvi, tak neni problem pro mlady z domova ovladnout tu malajskou bahasu i v psany forme na obstojny urovni. Tady si myslim, ze je hlavni motor za

Ad cestina a narodni obrozeni, tady se projevuje muj potencialni autismus, kterej preferuje efektivni a pragmaticky veci a dlouhodobe mam velmi nevlasteneckej nazor, ze kdyby se v cechach mluvilo nemecky, tak by to bylo o dost vyhodnejsi ')) Priznam se ale, ze cim sem starsi, tim vic sem vdecnej, ze CR je svoje vlastni a je jaka je. Nazvdory vsem problemum, ktery doma jsou, ma podle me CR idealni balanc vyspely moderni civilizace v srdci evropy a vlastni kulturni identity, ktera nema veskery hodnoty spojeny s konzumem, marnivosti a nahanenim statusu. A v tom ten vlastni jazyk hraje zasadni roli.

Tady trochu odbocim a doporucim si ve volnym case cist nebo koukat na video o historii ceskejch zemi ze zahranicnich zdroju, uplne to meni optiku oproti tomu co nas tesne po revoluci ucili jeste z knizek sovetsky propagandy. Nevim jak vy, ale ja si z dejepisu zakladni skoly odnesl, ze cesi byli vzdycky hrozny chudadi, protoze jim vladli nejaky cizinci a potazmo byli hrozne utlacovany. Pravda je ale takova, ze v dobe svaty rise rimsky bylo cesky kralovstvi nejvetsi jednotnej utvar rise a tim padem velmi prominentni a vlivny. A beznej lid se oproti zbytku evropy tesil relativni svobode a nebyl tak brutalne vykoristovanej jako nevolnici na zapade nebo v rusku. Tak velky svobode, ze to umoznilo Jana Husa a husitsky hnuti, ktery odstartovalo cely protestastvi v evrope a navzdy zmenilo dejiny zbytku sveta.

Co se pak odehravalo za Habsburku a rakouska-uherska uz sice bylo o dost ostrejsi, ale muze za to ceska slechta, ktera mela neustale nutkani defenestrovat, vysirat zbytek evropy pod zaminkou protestanstvi a odstartovat tricetiletou valku, kterou prohrala hned na zacatku v bitve na bily hore. Habsburkove tak museli nasadit tvrdej rezim, aby si nad velmi cennym uzemim udrzeli kontrolu. Tenhle ulet jmenem stavovsky povstani byl akorat power grab pokus vybranejch slechticu, kterej nemel sanci na uspech a zbytek zeme s tim nemel nic spolecnyho. Akorat tim cely zemi nasrali na zada na pristich 300 let. Ponemcovani ceskyho naroda byl naslednej pokus o zariznuti vecne revoltujicich cechu.

Chci tim rict, ze tenhle historickej kontext vysvetluje mnohe o cesky kulture, narozdil od kompletniho nemyslu jmenen ruskocentrickej panslavismus. To je nejvetsi kulturni lez minulyho stoleti, ktera byla jenom zoufalou teorii jak se dostat ze sparu rakouska-uherska a v ty dobe intelektualove videli rusko jako cestu. Pak se toho chytili komunisti, dotahli po druhy svetovy bolseviky a ty pak prekroutili dejiny pro ucely propagandy, ktery spousta lidi veri dodnes.

A jeste jeden pivot, podle myho youtube a wikipedia vyzkumu genealogie ceskejch zemi, teorie o stehovani narodu a zapadnich slovanu v ty dobe prochazejich z maticky ruska je taky peknej nesmysl. Etnicky cesi, slovaci, polaci, slovinci, chorvati byli tam kde jsou dneska od nepameti a maji geneticky i kulturne vic spolecnyho s keltama a germanama, nez rusky mluvicima vychodnima slovanama. Predesilam, ze nepsana historie ty doby nam nejspis nikdy neprinese nejakej konkretni dukaz o puvodu, ale podle teorie, ktera faktualne z acheologie, genealogie a jazykovedy dava nejvetsi smysl je Bohemia odvozena od keltskyho klanu Boju, kterej se uspesne podilel na keltskym dobyvani a pleneni Rima, jeste pred vznikem Rimsky republiky.

Abych to shrnul, historicky Cesi, Moravaci a Slovaci nejsou zadny utlacovany chudaci, naopak jsou to velmi uspesny samostatny narody, ktery se nazdory vetsim klukum na piskovisti dokazali prosadit, udrzet si vlastni uzemi, identitu a jazyk po tisice let. A jak uz sem zminil, ten vlastni jazyk v tom celou doby hral primo nebo neprimo hlavni housle.
 
Stenly
* 1. července 2021 [0:13:14] Re :: link
Stenly » Sili (21:36:41): to me hrozne bavi ten pocit nadrazenosti lidi z modran nebo ctrnactyho patra na chodove, jakoze ze echt prazska slechta.. na to urcite bude nejaka socialni teorie :)))

jeste me pobavila predstava, ze by se ucebnice kvantovy fyziky mela prepsat do ebonics, to by urcite zcela zasadne promenilo americkou spolecnost, na takovou ranu na jatra by musel rasismus do rana umrit
 
Stenly
* 1. července 2021 [0:07:13] Re :: link
Stenly » uri (15:57:02): imo pokud vudci negeneruji novy smer tak po nem asi neni poptavka a asi mame vsechno co potrebujeme a tak nechme na lidech, aby si delali fine-tuning vic sami, protoze to co nam tady preklada hrstka novinaru a nova levice ma podporu asi tak 8% obyvatel

ad norsko, ten fond jsou penize z ropy prave :) a nijak genialne spravovanej neni, kazdej druhej penzijni fond si s tema vysledkama utre prdel uz proto, ze do nej nekeca parta ultralevicaku.. ale dokud generuje bambiliony tak asi gut, hlavne je to furt asi o parnik dal, nez co by s tim udelali ti nasi zmrdi napriklad... a o sto parniku dal, nez ve venezuele, kde to komplet prevzala ultralevice a ted je maji hladomor.. ale je to strasne vtipny ,ze fond z prodeje rope kaze firmam po svete, ze nesmi spalovat ropu...

jo tak jednoduchost zakladni byznysu je top i ve svedsku nebo britanii, kde mas dost jinej socialni model, o tom zadna ze stat tu hazi podnikatelum klacky pod nohy aby se pak podbizel montovnam ze zapadu, tomuhle jsem nerozumel nikdy..

no s tim brexitem prave pokud das lidem moznost u nas chranit civilizacni hodnoty, tak mas mensi tlak na czechxit prave.. v anglii to bylo o tom, ze si nemci a svedi pozvou miliony lidi, ktery se nidky neprizusobi a po roce rozhodej rukama a daji VSEM evropsky pasy a pulka z nich bude chtit jit do anglie.. a presto ze anglie mela nejaky imigracni vyjmky, tak tohle byla uz moc velka pilulka. to proste takovyhle veci musi ten stat umet resit samostatne, nebo ho muzes rovnou odbourat a vladnout z bruselu... plus do toho tam je obrovskej problem s tou hyperkorektnosti a straslivym odrzenim tech elit a pseudoelit od beznyho deni, imoh za celej brexit muze BBC, kdyby cely ty roky nelakovali kazdy hovno na ruzovo a nesla ta levice tak agresivne po ty thought police linii, tak refenrendum ani nemuselo bejt.. kazdopadne to heslo bylo take back control a to se do velky miry splnilo, ze byly nejaky lzi a polopravdy okolo, to je proste propaganda, jsou novinari od vcera na svete ze se tomu divi jak maly jarini? sami jeli to samy na druhou stranu.. nikdo nevi, jeslti to bylo genialni rozhodnuti, ale o apokalypse lze s uspechem pochybovat, valda co to dotahla nasledne vyhrala volba nevjetsim vitezstvim za posledni asi tak 40 let (aby kvuli covidu nakonec implementovala program opozice hahaha) a porad ma velkou podporu, tak at mi nikdo nerika nic o omylu. lid bud ma rozhodovat, nebo nema, pokud ma, tak je to rozhodnuti potreba respektovat, i kdyz se casti pseudoelit nelibi


Vratim se k tomu svycarskym modelu a tomu, ze s tim prisli uz relativne davno. Tim, ze se tenkrat resily oproti dnesku o dost prostsi problemy se ty sedlaci a mestaci mohli naucit s tim systemem pracovat, aniz by jejich rozhodnuti mely dalekosahly dusledky o budoucnosti jejich zeme. Znova zminim moji pointu o brexitu, to je jedna z mnoha porodnich bolesti takovyho systemu.
- imho ne nutne, dokonce o tom pochybuju


Nasadit takovej system dneska v CR na urovni jakou ma tedka Svycarsko nejde, aniz by to znamelo chaos a lidi volili emocena a nerelevantnima nazorama namisto informovanyho rozhodnuti v ramci prislusnejch souvislosti problemu, ktery referendum adresuje. V tu chvili je prilis mnoho demokracie opravdu spatne.
- imho blbost, na to nejsou data..

Castecne si na tenhle problem odpovedel v poslednim odstavci. Nastaveni kriterii a nejakej postupnej najezd na takovej system, kdy se zacne s lokalnima vecma, bez zasadnich dopadu a az se s tim postupne lidi nauci pracovat, tak jim progresivne davat vetsi zodpovednost mi dava smysl a dokazu si predstavit, ze by mohl fungovat.
- zakon o mistnim referendu uz mame a docela funguje, cas na level up

Takovej scenar imho i organicky poresi neinformovanost lidu, kdyz se budou pravidelne ucastnit statotvorstvi a videt, ze jejich akce maji realnej dopad, tak budou mit motivaci se patricne informovat a kolektivne delat cim dal lepsi rozhodnuti.
- lidi se neucastnej, prtz neverej soucasnejm politikum, cesta z toho ven je dat jim vetsi podil na rozhodovani a vetsi bic na politiky. mrkni na zbytek toho clanku jak to v tom svycarsku funguje, pro a proti maji dedikovany strany kde je treba v 10 strankovy brozure vypsano pro a proti a je to pohromade, takze se na to kazdej muze odvolat a nemusi se vsichni omezovat na dovolavani emoci, coz je ale zase vec byznysu s nema ze strany socialnich medii, pokud bysme meli cekat az to prejde, tak se taky nemusime dockat nikdy, nebo az po prvni obcansky valce nekde na zapade, treba na nejaky secesionistickym zaklade


AirGuru (10:05:02): klasika na top US univerzitach, si tu nevidel feministickou vedu o ledovcich? nebo vsechyn ty queer studies, critical race theory a podobny civilizacni choroby
 
Sili
30. června 2021 [21:36:41] Re :: link
Sili » A ja se teda (snad uspesne) odnaucila brněnskej prizvuk protože me sralo, jak mi kazdej buran ve firemní dacii kterej mel to "stesti" ze jeho rodice meli druzstevni byt na jizaku daval najevo ze kdyz nejsem prazak tak jsem jako asi napul malomocna
 
Sili
30. června 2021 [21:31:34] Re :: link
Sili » uri (14:15:56): tohodle si všímám vzdycky kdyz cestuju nebo mam zahraniční pracovní jednani.

Ze clovek klesá v ocich ostatnich kvuli tomu, ze se neumi dokonale vyjadrit. Byt by to co rikal bylo sebechytrejsi. A je to vlastne zvlastni, takovy (ego) centricky. Pak mluvis tamhle s pristehovalcem co neumi mistni jazyk ani pořádně anglicky, zivi se jako uklizec ale ma v domovine tri diplomy z medicíny.

Ted jsem bydlela v italii v apartmánu a snidani mi jezdil delat nejakej pupkatej chlapik. Tak k nemu přistupujes podvedome tak nejak jinak. Pak zjistis ze mu ten apartman vlastne patri ale bydli ve vetsim protoze delal nejakyho doktora kdesi v Africe, adoptoval tam holku, pak jednoho kluka z nepalu a jednoho z mongolska, zalozil neziskovku a zarizuje mezinarodni adopce a dodelal si kvuli tomu skolu z nejakyho prava a uvědomís si, ze ten clovek s italskou angličtinou umi pet jinych jazyku a je veskrze lepší, schopnější a uspesnejsi nez ty.
 
guano
30. června 2021 [19:02:45] Re :: link
guano » uri (18:28:38): díky za vysvětlení (gucci žabky na půjčku - achjo.D). ovšem ten druhej jazyk, co ovládaj z domova, ale nemaj v něm vzdělání, možná ovládaj jen ústně...? (tzn. v Malajsii by byli v horší pozici)

vznik tý singlish je zase něco, s čim taky nemáme zkušenosti, tedy s tou kreolštinou. napadá mě, že paralelou by mohlo bejt, pokud by neproběhlo národní obrození, možná to, kdybychom tu mluvili německy s vlivem češtiny. no vůbec si to neumim představit, obzvlášť když je to země sousední a historie je, jaká je. teď mě dojalo, že se jim tu češtinu podařilo zachovat a rozvinout.D

jo, vidim, že můj post byl hodně "to jsem se zamyslela", samozřejmě lze reagovat na cokoliv.
jinak s tebou souhlasim, přizpůsobování jazyka situaci, podat něco srozumitelně, zaujmout, to je jádro. nicméně nejsem fanynka různýho zjednodušování, takový to když efektivitu smývá zakrňování. ale to je věc úplně jiná.
 
uri
* 30. června 2021 [18:28:38] Re :: link
uri » guano (17:12:41): Co se Singapuru tyce, tak je to komplikovanej mix ruznejch faktoru. Jsou tu etnicky cinani, malajci, indove a britove/australani jako nejpocetnejsi skupiny, pak spousta dalsich z okolnich zemi jihovychodni asie. Mistni vzdelavaci system ma povinny dva jazyky, prvni je anglictina a druhej jeden ze ctyr "rodnejch" jazyku. Cili etnicky majasky dite by se melo ucit anglictiu a malajskou bahasu. Spousta si ale radeji voli misto svyho rodnyho jazyka, kterej uz umi z domova plynule odmalicka, treti jazyk. V pripade malajce typicky cinstinu, ze zrejmejch praktickejch duvodu.

Tim padem velka cast mistni populace ovlada plynule tri jazyky a to dost meni celou dynamiku. A vsichni, co jsou alespon druha generace umi perfektne anglicky byt s mistnim prizvukem.

Singlish je oficialni termin pro anglictinu, ktera po par stoletich nabrala slova a fraze z hokkien cinstiny, malajsky bahasy, indicky anglictiny a neco i z tamil.

https://en.wikipedia.org/wiki/Singlish

https://thehoneycombers.com/singapore/singlish-101/

Nazor na to, jestli pouzivat Singlish nebo ne ve vyssich vrstvach spolecnosti je z moji zkusenosti spis, ze ne. Zaroven sem narazil i na dost zastancu z tech samejch vyssich vrstev, ze falesny prizvuky sou trapny a lidi jsou pysny na svoji Singlish. Vyber tech prizvuku co se lidi uci taky neni jednotnej a vsichni nejdou po birtskym kralovskym. Tady bych zminil, ze hodne Singapurcu studuje v zahranici a tam pochyti prizvuk organicky. A nekteri, co ho nepochytili nebo jen castecne se ho pak dobrovolne uci. Britskej je urcite nejivc popularni, ale hned v zavesu je australie a i amerika tu ma zastani, hlavne diky zminenejm studentum. No a posledni skupina, jako ta holka z rande anektody, jsou lidi, ktery vyrostli a vystudovali tady. Jsou skrz na skrz prumerny Singapurci a u nich je to cista marnivost, stejne jako mit posledni iphone a gucci zabky na pujcku, kde si tim neco kompenzujou.

Ke zbytku tvyho postu mi chybi informovat k nejakymu podnetnym komentari. Muzu jen kvitovat, ze jsou to fascinujici jevy, ktery me dlouhodobe bavi sledovat a sem na spravnym miste si to dost uzit ')

Jenom bych dodal, ze spousta lidi rado mluvi, ale vlastne nic nerika. V takovejch pripadech je jejich sofistikovana, kvetnata a kulantni mluva jenom pozlatko na psim hovne a kazdej se jim vysmeje. Ja sem zastance toho, ze kralem je obsah sdelenii, pak schopnost to sdeleni servirovat srozumitelne. Jestli je to spisovne nebo slangem s ghetta uz pak prakticky nehraje roli. Inteligentni clovek se pozna vzdycky. Schopnost ovladat jazyk rozhodne jenom prospeje, ale neni to vsechno.

Dal bych zminil, ze technologie instatnich kratkejch zprav zasadne meni od zakladu vsechny jazyky globalne. Zejmena proto, ze to pouzivani jazyka takovym zpusobem znacne stavi na hlavu, jak se o nem dosud premejslelo.

A zaverem bych zminil, ze zalezi kde a s kym clovek komunikuje a za jakym ucelem. Treba tady na rakete pisu jak mi to prijde a hlidam/opravuju se minimalne. Reporty v praci pisu uplne jinak, velmi stroze a konkretne, kde to po sobe ctu nekolikrat a mazu vsechny zbytecny slova. A textovky na mobilu jsou uplnej chaos, kdy to obcas ani nejsou cely vety, jen klicovy slova. A verbalni projev se taky diametralne lisi mezi pivi s klukama po sichte a behem meetingu na sichte nebo na rande. Kde si myslim, ze schopnost prizbusobit adekvatne jazyk situaci je taky znamka socialni inteligence. Dokud ovsem clovek zaroven nemeni i to co rika, to je pak pokrytectvi.
 
guano
30. června 2021 [17:12:41] Re :: link
guano » uri (14:15:56): mě by právě zajímalo, jak se v různejch jazycích/zemích liší vnímání "nesprávnosti" a co je komu přisuzováno. vyšší střední třída v Singapuru tedy investuje do toho, aby mluvila britskou angličtinou, která je vnímána jako známka vzdělanosti, "bytí na úrovni". takže je preferována varianta jednoho jazyka, která má dokonce míň mluvčích (v porovnání s americkou angličtinou), a i kdyby lidi řekli větu se shodnou gramatickou konstrukcí, ucho vyžaduje "britské znění".
tam jsou určitý historický souvislosti, ale právě přemejšlim, jak je to vlastně v ČR. chápu, že lidi chtěj, aby to znělo "jako od rodilýho mluvčího", ale vlastně nevim, jestli si pod "skvěle ovládá angličtinu" představím někoho, kdo zní jako z Anglie, nebo z New Yorku.

navíc mě napadaj další věci, tedy vnímání vlastního jazyka. tzn. vyšší třída investuje do ovládnutí cizího, ale znamená to, že se kultivovaně (?) vyjadřuje i v mateřskym? (a co že to tedy konkrétně zahrnuje.)
pak je vtipný, že nejen že je žádoucí, aby někdo ovládal spisovnou češtinu, ale aby ji použil i ve vhodnym kontextu. z toho "správně" je rázem "špatně". (to samý jako ta snaha o britský přízvuk. btw uri, je to komický pro tebe, jelikož jsi "zvenku", nebo pro to maj kolegové pochopení?)

(zajímavý je to u cizinců v ČR, tedy ta otázka toho, kdy rodilý mluvčí hodnotí, že někdo "mluví dobře" (mnohdy stačí velmi málo), a kdy naopak někdo s třemi tituly ze své země zní jako "tupej". přijde mi, že to hrozně skáče.)

s tim, že ta "nespisovnost" se v některejch jazycích projevuje třeba hlavně lexikálně, tzn. ve slovní zásobě, ale už ne v koncovkách (a to ani u jazyků, který maj skloňování!). prostě mi studenti řeknou, že někdo ze vzdálenýho města možná trochu protahuje nějakou samohlásku nebo nějaký věci řiká jinak, ale nehrozí nějaký "-ejma" místo "-ými".
a už vůbec netušim, jak se tohle vnímání projevuje v jazycích, který fungujou úplně jinak. jakože jak vnímaj to, že "někdo teda mluví blbě". nebo klasika i z češtiny: jak si něco kontrolujete a zjistíte, že "obě formy jsou správně" (ale tušíte, že jedna je "lepší"). nebo že "správně je toto, ale lidé permanentně chybují". nebo když víte, jak je to "správně", ale víte, že to nikdo nepoužívá.

ty různý diskuze ohledně vývoje jazyka jsou fakt fascinující. jak se v tom fakt odráží to myšlení, jak se ten přístup leží podle země, jakou v tom hraje roli hraje politická moc - a jakou moc má ten jazyk sám, tedy vliv na to postavení ve společnosti. proto mi přijde dobrý o tom diskutovat co možná nejšířeji. zamyslet se nad tim, co za případnými posuny stojí. mě vždy děsí jak "zavádění nového správného", tak i to, jak se např. na novinkách vyrojí amatérští etymologové.
 
uri
* 30. června 2021 [15:09:38] Re :: link
uri » Lord_Palda (14:50:31): Souhlasim, ze spolecnost si vzdycky najde neco na cem se jedna skupina bude povysovat nad druhou. A i s tim, ze umet komunikovat nad ramec dorozumeni je skill. Uz staroveky rekove a rimani brali recnictvi jako zasadni pro uspech. Cicero se dostal na spicku rimsky spolecnosti skoro ze dna jenom diky neustalymu trenovani oratortsvi, ktery mu pak prineslo uspech v pravu, kde si ho vsimli bohaty a vlivny.

Proti tomu nic nemam, naopak o tom dlouhodobe premejslim, ze bych mohl taky tu svoji anglictinu znacne zlepsit. Hlavne ze zacatku sem mel fakt problem mluvit svizne a obratne jako v cestine a porad se zasekavam, kdyz chci diskutovat o komplexnich vecech u piva. Nedavno sem byl hostem na podcastu a kdyz sem se slysel, tak sem se celej kroutil hanbou jak priserne mluvim a vypnul to behem par minut.

Co mi prijde absurdni je ucit se falesny prizvuky, protoze je to zrovna v mode. Na to sem moc pankac, abych to pochopil.
 
Lord_Palda
* 30. června 2021 [14:50:31] Re :: link
Lord_Palda » uri (14:15:56): Jen lehká poznámka, k jazykovým třídám, když jsem se měl společensky potkat se soudci jednoho z vyšších soudů v Indii tak jsem se chtěl naučit nějaký indický zdvořilý pozdrav. Rychle mně hostitel opravil, ať na to kašlu, že angličtina hraje prim a že kdybych s nimi mluvil místním jazykem, tak je jenom urazím.

Takže investice do proper english není vůbec špatná investice, protože jestli kdy společnost zakáže jakoukoliv diskriminaci, tak si společnost stejně najde nějakou stratifikační normu a angličtina a přízvuk se k tomu hodí velmi snadno
 
uri
* 30. června 2021 [14:15:56] Re :: link
uri » guano (14:04:44): z moji omezeny zkusenosti a pozorovanich je to co jsi vyjmenovala fenomen, kterej funguje vsude. I treba tady v Singapuru existujou jazykovy tridni rozdily a lidi na to dost daj. Kdo na to ma cas a prostredky spacha jako jednu z prvnich investic do uceni se falesnejch posh prizvuku. A na lidi, ktery pouzivaj prilis Singlish se business a vyssi stredni trida+ divaj skrz prsty jako nevzdelanej plebs.

Je to dost dost absurdni a obcas dost tragikomicky, kdyz jdes na rande a holka se vermomoci snazi mluvit tim falesnym britskym prizvukem a strili se tim do nohy ve schopnosti se uprimne vyjadrovat o cekoliv co chce rict.
 
uri
* 30. června 2021 [14:08:56] Re :: link
uri » uri (14:01:17): a co s tim delat, to zalezi na konkretni situaci a moji nalade, nejcasteji takovy lidi ignoruju, nekdy mam zmrdskou a dam jim to vypit a obcas feelsbadman.jpg a sem nasranej/smutnej celej den nebo vecer.

Ale jestli sem se za ty roky pohybovani napric svetem a socialnima kruhama neco naucil, tak lidi jsou jaky jsou a vzdycky jdi tam, kde te chtej. Jen velmi vyjimecne ma smysl se snazit bourat zdi, ostatnich i svoje, jen aby se clovek vecpal nekam, kde o nej nestali. Vetsinou na tom prodelaj vsichni zucastneny.
 
guano
30. června 2021 [14:04:44] Re :: link
guano » a na tu kodifikaci a USA jsem poukazovala proto, že angličtina má tolik mluvčích a tolik forem, že nevim, jak se co bere za "správný".

pak je otázka, jak je ten jazykovej projev čim ovlivněn. tedy zda určitá skupina má obvykle nízký vzdělání (a negativně vnímáme pravopisný chyby spojený s nízkym vzděláním), je z určitýho regionu atd. plus taky gramatika vs. pravopis, že jo.
 
uri
* 30. června 2021 [14:01:17] Re :: link
uri » guano (13:56:26): ja se s timhle setkavam porad, muj vychodoevropeskej prizvuk je znacne nezadouci na mezinarodni urovni v jistejch kruzich
 
guano
30. června 2021 [13:56:26] Re :: link
guano » uri (13:44:10): zajímavý je pravě ale i to, jaký pocity a konotace v tobě aktivuje např. přízvuk. nejde jen o spisovnost/nespisovnost v nějaký koncovce. a to na jakkoliv - Čechy/Morava/cizinec/Rom. vyhneš se nespisovnejm slovům, nejsi nikde rozkydlej, školu máš, ale už ti je něco připsáno. myslim, že se s tim setkal každej z nás a těžko to lze potlačit. druhá věc je, jak s tim nakládat dál.
 
uri
* 30. června 2021 [13:44:10] Re :: link
uri » guano (12:29:38): Tohle je dost zajimavej komentar, diky kterymu mi trko par veci.

Mas pravdu, ze verbalni a psanej projev hraje velmi dulezitou roli v prezentaci jedince. Prikladem budiz pracovni pohovor. Kazdej da prednost nekomu kdo se umi vyborne (korektne) vyjadrovat, pred nekym kdo se vyjadruje ve slangu z ghetta. Ta diskriminace, ktera pak i z toho co pises vyplyva, je dalsi kolecko v tom zacarovanym kruhu, kdy znevyhodnena skupina, ktera mluvi a jeste vypada jinak nema sanci se z nej vymotat.

binnmode (12:34:09): Ze zkusenosti muzu rict, ze existuje rozdil mezi business a news anglictinou. Nam to moc nedochazi, protoze Cestinu pouziva dost malo lidi na malym uzemi, "oficialni" anglictina je velmi rozmanita a napric UK, napric USA, napric Australii a napric svetem, kde funguje jako oficialni druhej jazyk.

Docela dobry prirovnani je cestina vs slovenstina, najdou se veci napsany stejne, ale vyslovovany jinak. Cesi a Slovaci jsou si vicemene rovnoceni v ocich jeden druhyo, tam neni zadnej problem. Nicmene kdyz vymenis cestinu nebo slovenstinu za cikansky nareci, kde se porad stejne napsany veci vyslovi jinak, tak mame imho vsichni ten samej negativni impuls, kdyz to uslysime, i kdyby to imitoval bilej Cech nebo Slovak.

A vratim se elegantne ke guano (13:03:27): pro predstavu jak zhruba vypada rasismus, vcetne toho jazykovyho, v 'merice se muze kazdej podivat jak se doma chovame jako spolecnost k cikanum.
 
guano
30. června 2021 [13:35:45] Re :: link
guano » binnmode (13:13:47): no, ten původní článek se týkal komunikační normy a nevim, co přesně bylo zamýšleno, stejně jako nevim, kolik nějakých profesorů se v tom angažuje (na článek by stačil i jeden, že). pochopila jsem, že myšlenkou bylo, že "černoši mluví nějak", za to jsou kritizováni, má se to brát rovnocenně. ale fakt netušim, co to znamená, tedy jak moc je to vázáno na který prostředí.

jinak upozorňování na to, že některý slova třeba nejsou v současnosti pro někoho úplně příjemný, mi přijde ok, stejně jako že jsou součástí boje proti (doplň si). druhá věc ale je, co s tim - jak bude přijímána alternativa, jestli vůbec. mam ale pocit, že v diskuzích, co čtu, je problém vůnec to upozornění na něco, vůbec připuštění, že by se někoho něco mohlo dotýkat. a to řikám jako osoba, co je na zásahy do češtiny velmi hákliva. myslim, že ty diskuze v USA a státech s koloniální minulostí nedokážeme pochopit, jako že si vůbec představit. ale třeba to upozornování na to, jaká je etymologie, jaký jsou konotace a kde něco chybí, se týká i nás. ale to je věc jiná. bohužel pod tím tlakem a emocema.
 
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 907-926 z 4939 :: dolů dospod >>