uri »
Stenly (14:00:11): naprosto ferova kritika, kterou nadsene prijimam
a) Souhlasim, ze nam chybi vudci naroda, ktery by dokazali zhmotnit nejakou vizi kam by mel narod smerovat a nasledne ji prodat lidu. Masaryk mel samotanost od rise, Havel od komunistu. "Nepritel" dnesni doby bohuzel neni takhle konkretni a to hur se s nim pak bojuje.
Aktualni status quo je dost vicemene stagnace, ale na druhou stranu jak sam rikas mit beztridni spolecnost, ktera je jako bonus kompletne atetisticka a pragmaticka je kvalitni material na kterym se da stavet neco solidniho.
b) Pro poradek, ja nerikam, ze bych chtel mit v CR singapursko neo-totalitu, jen rikam, ze to je opacnej smer oproti svycarskymu modelu, kterej taky funguje. Osobni svobody jsou mi porad mnohem cennejsi, nez financni uspech v tezkym kapitalismu. Je to uprimne dost stresuji, kdyz se clovek chce bavit a cokoliv zabavnyho je tu na hrane zakona a zakon ma oci vsude. Fuj
Ad sedlaci v 19. stoleti, tenkrat se resily dost odlisny problemy, nez ty globalni dneska a dalo by se polemizovat jak velkej rozdil chapani byl mezi prumernym edlakem a politikem 19. stoleti vs prumerna pani/slecna z HR a dneni politika. Nicmene chapu argument a navazu na to pozdeji.
Ad Norsko, pro dalsi poradek upresnim, ze jediny co me z Norska zajima je ten ten jejich genialni fond. viz https://www.youtube.com/watch?v=hKGwGAHznFQ
A ze Singapuru bych fakt vypichnul jenom jejich verzi kapitalismu, kdy je velmi snadny zalozit a budovat vlastni byznys a zaroven to neni uplne nerizenej teror jako v 'merice, kde korporace vladnou lidu. A hlavne tu vizi vysoce kvalifikovanyho naroda, kde na to jde znacna cast statniho rozpoctu. Prirozene CR nema pristav v nejvic frekventovany obchodni trase na zemekouli, takze si nemuze dovolit slepe kopirovat celej model.
Co se brexitu tyce, tak to ocividne apokalypsa neni, co se bude dit dal nevi nikdo, treba se to ukaze jako genialni rozhodnuti za 20 let. Moje pointa je o tom, ze lidi pouzili to referendum k vyjadreni obecny nespokojenosti a ne k tomu aby resili problem, kterej to referendum adresovalo. A kdyz se pak spocialy hlasy, spousta lidi si rvala vlasy, ze vystoupit nechteli a necekali, ze se to fakt odhlasuje.
Vratim se k tomu svycarskym modelu a tomu, ze s tim prisli uz relativne davno. Tim, ze se tenkrat resily oproti dnesku o dost prostsi problemy se ty sedlaci a mestaci mohli naucit s tim systemem pracovat, aniz by jejich rozhodnuti mely dalekosahly dusledky o budoucnosti jejich zeme. Znova zminim moji pointu o brexitu, to je jedna z mnoha porodnich bolesti takovyho systemu.
Nasadit takovej system dneska v CR na urovni jakou ma tedka Svycarsko nejde, aniz by to znamelo chaos a lidi volili emocena a nerelevantnima nazorama namisto informovanyho rozhodnuti v ramci prislusnejch souvislosti problemu, ktery referendum adresuje. V tu chvili je prilis mnoho demokracie opravdu spatne.
Castecne si na tenhle problem odpovedel v poslednim odstavci. Nastaveni kriterii a nejakej postupnej najezd na takovej system, kdy se zacne s lokalnima vecma, bez zasadnich dopadu a az se s tim postupne lidi nauci pracovat, tak jim progresivne davat vetsi zodpovednost mi dava smysl a dokazu si predstavit, ze by mohl fungovat.
Takovej scenar imho i organicky poresi neinformovanost lidu, kdyz se budou pravidelne ucastnit statotvorstvi a videt, ze jejich akce maji realnej dopad, tak budou mit motivaci se patricne informovat a kolektivne delat cim dal lepsi rozhodnuti.