uri »
guano (17:12:41): Co se Singapuru tyce, tak je to komplikovanej mix ruznejch faktoru. Jsou tu etnicky cinani, malajci, indove a britove/australani jako nejpocetnejsi skupiny, pak spousta dalsich z okolnich zemi jihovychodni asie. Mistni vzdelavaci system ma povinny dva jazyky, prvni je anglictina a druhej jeden ze ctyr "rodnejch" jazyku. Cili etnicky majasky dite by se melo ucit anglictiu a malajskou bahasu. Spousta si ale radeji voli misto svyho rodnyho jazyka, kterej uz umi z domova plynule odmalicka, treti jazyk. V pripade malajce typicky cinstinu, ze zrejmejch praktickejch duvodu.
Tim padem velka cast mistni populace ovlada plynule tri jazyky a to dost meni celou dynamiku. A vsichni, co jsou alespon druha generace umi perfektne anglicky byt s mistnim prizvukem.
Singlish je oficialni termin pro anglictinu, ktera po par stoletich nabrala slova a fraze z hokkien cinstiny, malajsky bahasy, indicky anglictiny a neco i z tamil.
https://en.wikipedia.org/wiki/Singlish
https://thehoneycombers.com/singapore/singlish-101/
Nazor na to, jestli pouzivat Singlish nebo ne ve vyssich vrstvach spolecnosti je z moji zkusenosti spis, ze ne. Zaroven sem narazil i na dost zastancu z tech samejch vyssich vrstev, ze falesny prizvuky sou trapny a lidi jsou pysny na svoji Singlish. Vyber tech prizvuku co se lidi uci taky neni jednotnej a vsichni nejdou po birtskym kralovskym. Tady bych zminil, ze hodne Singapurcu studuje v zahranici a tam pochyti prizvuk organicky. A nekteri, co ho nepochytili nebo jen castecne se ho pak dobrovolne uci. Britskej je urcite nejivc popularni, ale hned v zavesu je australie a i amerika tu ma zastani, hlavne diky zminenejm studentum. No a posledni skupina, jako ta holka z rande anektody, jsou lidi, ktery vyrostli a vystudovali tady. Jsou skrz na skrz prumerny Singapurci a u nich je to cista marnivost, stejne jako mit posledni iphone a gucci zabky na pujcku, kde si tim neco kompenzujou.
Ke zbytku tvyho postu mi chybi informovat k nejakymu podnetnym komentari. Muzu jen kvitovat, ze jsou to fascinujici jevy, ktery me dlouhodobe bavi sledovat a sem na spravnym miste si to dost uzit ')
Jenom bych dodal, ze spousta lidi rado mluvi, ale vlastne nic nerika. V takovejch pripadech je jejich sofistikovana, kvetnata a kulantni mluva jenom pozlatko na psim hovne a kazdej se jim vysmeje. Ja sem zastance toho, ze kralem je obsah sdelenii, pak schopnost to sdeleni servirovat srozumitelne. Jestli je to spisovne nebo slangem s ghetta uz pak prakticky nehraje roli. Inteligentni clovek se pozna vzdycky. Schopnost ovladat jazyk rozhodne jenom prospeje, ale neni to vsechno.
Dal bych zminil, ze technologie instatnich kratkejch zprav zasadne meni od zakladu vsechny jazyky globalne. Zejmena proto, ze to pouzivani jazyka takovym zpusobem znacne stavi na hlavu, jak se o nem dosud premejslelo.
A zaverem bych zminil, ze zalezi kde a s kym clovek komunikuje a za jakym ucelem. Treba tady na rakete pisu jak mi to prijde a hlidam/opravuju se minimalne. Reporty v praci pisu uplne jinak, velmi stroze a konkretne, kde to po sobe ctu nekolikrat a mazu vsechny zbytecny slova. A textovky na mobilu jsou uplnej chaos, kdy to obcas ani nejsou cely vety, jen klicovy slova. A verbalni projev se taky diametralne lisi mezi pivi s klukama po sichte a behem meetingu na sichte nebo na rande. Kde si myslim, ze schopnost prizbusobit adekvatne jazyk situaci je taky znamka socialni inteligence. Dokud ovsem clovek zaroven nemeni i to co rika, to je pak pokrytectvi.