::R@keta >> Generation Web Vol.2>>

nástěnka Světonázorová orientace --- stats --- home

více...
23. prosince 2024 [17:06:25]
Rakeťáci © 2008-2012
(nápověda)
(starý úvod)
Světonázorová orientace

:: homepage
vlastník: Stenly ::
38 odběratelů ::
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 639-658 z 4926 :: dolů dospod >>
AirGuru
22. prosince 2021 [17:15:11] Re :: link
 
Stenly
* 16. prosince 2021 [9:29:18] Re :: link
Stenly » fffuuuu, na omikron nemusi moc fungovat soucasny pro-ockovani ani prolltilatky z prodelani

https://www.lkcr.cz/aktuality-322.html?do%5bloadData%5d=1&itemKey=cz_100291
 
Stenly
* 15. prosince 2021 [13:32:06] Re :: link
Stenly » tohle presne facebook chce, odpovednost 0%, moc cenzurovat a zisk 100%

https://reclaimthenet.org/facebook-says-fact-checks-are-opinion/
 
Stenly
* 14. prosince 2021 [12:04:55] Re :: link
Stenly » something's brewing.. mainstreamovy media ani tuk, nepotrebujeme tyhle veci vedet, jestli bysme si potom mohli myslet nejaky rusky konspirace

https://unherd.com/thepost/emmanuel-macron-pays-viktor-orban-a-visit/
 
Stenly
* 9. prosince 2021 [20:41:07] Re :: link
Stenly » Dr Fareed Zakaria | Full Address and Q&A | Oxford Union

(youtube video)
 
Stenly
* 8. prosince 2021 [14:29:28] Re :: link
Stenly » je mi na bliti z propagandy oskvele kanclerce co nam media ted lejou do hlav... byla slaba, nemoralni, nemela principy a vetsina jejich slavnych rozhodnuti byla katastrofa v rozporu s jejim programem ciste pro zalibeni se ujricene casti verejnosti


https://unherd.com/2021/12/angela-merkel-is-no-saint/
 
Stenly
* 7. prosince 2021 [21:03:09] Re :: link
Stenly » The History of Steel & the Roots of Progress

(youtube video)


The Energy of Tomorrow: The Promise, Failure, and Possible Rebirth of Nuclear Power

(youtube video)
 
Stenly
* 7. prosince 2021 [12:13:38] Re :: link
Stenly » uri (5:43:08): to oklepani prirody jak rikas je drobna anekdota s pravdepodobne mizivym systemovym dopadem, ale urcite jsem pro to, abychom byli tak bohati a technologicky vyspeli, ze bychom mohli nase potreby produkovat na co nejmensi plose a co nejvetsi plochu vratit do divociny.. krasna a luxusni vec zajimava jenom pro nas nejbohatsi lidi na svete (a pet a pul inidanu zijicich v dobe kamenny)


to co pises po tom, NIKDO prave nema relevantni kvalifikaci ani dostatek informaci pro dostatecnej presnej modeling, to je nas obrovskej problem a jeste vetsi problem je, ze se tuhle pozici snazi usurpovat ti nejmin kvalifikovani silenci a ruzny jiny grety. ja prave taky nevtrdim, ze ja tu kvalifikaci a data mam, ja naopak upozornuju, ze to nikdo nemame, a proto se musime co nejvic soustredit na to co vime ze funguje, a zajistit z kazdyho opatreni (ie z kazdy investovany koruny) naprosto maximalni vyteznost. rozhodne se mame ceho se bat a bejt trosku posrani je nam ku prospechu, ale podlihat alarmismu a pokouset se o revoluce je silene kontraproduktivni vzhledem ke svym deklarovanym cilum (ekologie, resilience) a jeste vic poskozuzijici pro vsechno ostatni (humanismus/human development, moralka, svoboda).

jsem rad ze jsme se dostali na to jadro, protoze tady si prave imo muzeme ukazat, ze na zapade prave k tomu jadru co zminujes tak uplne nedochazi.
priklad za vsechny, diky intezivnimu zemedelstvi jsme zrusili cast poli a pastvin a vratili je do prirody, z velky casti do nejaky formy lesa, zatimco jsme se x nasobne namnozili. tenhle proces by dokonce sel jeste dal, ale protoze a) chceme si jako evropa udrzet sobestacnost ve vyrobe jidla (samozrejme minus banany a jiny neesencialni picoviny) b) nechceme zbytecne mnoho zemdelstvi outsorcovat do zemni s nizsima ekologickama standardama, tak jsme vymysleli system prerozdelovani bohatstvi tak, abychom mohli dotovat nasi zemedelskou vyrobu. ten system dotaci je velice neefektivni a vysoce zkorumpovanej a vytvari koncetrace bohatsvi u ruznych agro baronu, jejichz moc jim umoznuje si prolobovat neekologicky chovani ve zbytecny mire (nad to co bychom si mohli dobre dovolit pri omezeni korupce), takze mame kurva co zlepsovat. ale porad je daleko to nejlepsi, co na svete existuje. dalo by se to "vylepsit" zakazem dovozu avokada a povinnym prechodem na soylent green misto masa, ale z historie vime, ze ta koncentrace moci, ktera by byla nutna, aby tohle umoznila, by znicila inovaci a vedla k mnohem vetsi neekologicnosti jinde (krome toho ze by znicila svobodu, moralku a ekonomicky rozvoj), takze tyhle uvahy muzeme rovnou upustit jako nesmyslny a meli bychom napnout energii k co nejlepsi alokaci zdroju v systemu, kterej mame. to stejny rybolov, rybolov ve vodach kontrolovanych zapadnima statama je velice striktne limitovanej, protoze jsme tak uzasne bohati, ze na tyhle veci hodlame brat zretetel a protoze s tim souhlasi vetsina, ne proto ze to je vymysl nejaky vladnouci kliky uctivacu klimatickyho boha smrti.

ad slepy ulicky, ano bohuzel jsme tak nadratovany, ze holt musime vyzkouset foukat tabakovej dym do mydlovy vody, abysme zjistili, ze tak se zlato vyrobit neda... na druhou stranu nase schopnosti predikce jsou mizerny a i tam kde jasne staci (napr i biopaliv nebo solarnich panelu jsme to vedeli predem ze to je k hovnu) to prebije nase jina nadratovanost na kmenovy identity, kdy proste kmen ekologistu ma pravdu, jejich buh je lepsi nez nas buh a proto se za to budou bit do roztrhani tela. nas ukol pak je mit dostatecne otevreny system verejny debaty (coz se snazi znicit socialni media a cela media class cenzurou nepohodlnych faktu, coz povazu za nas top problem), aby se tyhle veci mohly vyvazovat a aby se na zaklade zkusenosti s nasema pokusama mohlo dojit ke konsenzu o tom, co je slepa ulicka. v tomhle je otevrenost debaty naprosto klicova.

u toho rybolovu na zapade bych si rad prohlidl nejaky data, pokud rikas ze to je skoro stejne spatny jak u slabych statu nebo na obecni pastivne mezinarodnich vod

ale co bych rad vypichl je to, ze mluvis o nejakych resenich. v politice a v socialni oblasti obecne zadny reseni neexistujou. existuje pouze trade-off, vzdycky je to neco za neco. mene svobody za lepsi kontrolu, vice zdevastovany prirody za vice bohatstvi, mensi konkurenceschopnosti za vetsi dane a socialni smir, drazsi potraviny za lepsi biodiverzitu a naopak, vice akceschopnosti za vetsi riziko zneuziti a nezamyslenych nasledku etc. cili jasne, soucasny system zabetonovanych vested interests blokuje do jisty miry nasi akceschopnost vcas resit nektery vyzvy, ale k tomu je potreba rict to B, ze ta vyssi akceschopnost je uplne stejne nachylna ke zneuziti jako soucasny relativne demokraticky system (resp. mnohem vic, protoze je tam vetsi paka a mensi kontrola), coz vzdycky vedlo k horsim nezamyslenym nasledkum jinde (jak koukam ostante pak sam pises). je smutny, ze i jako demokracie nejsme schopni cistsi, stihlejsi, vic ohleduplny a min zkorupovany spravy verejnych statku, ale nekterejma ulickama holt budeme muset projit, protoze ta alternativa je podle vsech dosavadnich historickych zkusenosti horsi. a straslive me desi, ze nastupujici generace na zapade tohle absolutne nechapou, berou to tribalne a ideologicky, coz je kombinace toho nejhorsiho z nasi historicky zkusenosti.

to s tou biosferou asi ma nejaky vedecky rozreseni naseho sporu, ale si nejsem jistej, ze to je nutne dulezitej faktor. ano, vybetonovali jsme par mest, ale kdyz se podivas na satelitni obrazky, tak to je nula nula nic z celkovy plochy. a na poli biosferu prece mame? pravda, treba je min efektivni v zadrzovnai co2 nez by byla prirozena biosfera, ale nejsem si jistej, jak moc je to v % v porovnani se spalovanim fosilnich paliv nebo prirozenym uvolnovanim co2 v prirode (sopky, saturovany bahno etc), imo to bude spis zanedbatelny, ale rad mrknu na nejaky modely jestli jsou. ale z toho ne mala co jsem cetl, se toho bojim min, nez treba ty nemoudry "spravy" oceanu o ktery mluvis.

nakonec se shodnem, ze to ceho bychom se meli bat mnohem vic jsou veci typu Krakatoa nebo nejakej supervulkan jako Yellowstone nebo dopad asteroidu ktery vyrobi nuklearni zimu, nebo prepolovani zeme a nejaka solarni boure, ktera by znicila nasi elektrickou soustavu.. nebo za na sibiri roztaje THE THING :) protoze z historie vime, ze tohle se opakovane stalo a vedlo to ke kolapsu civilizaci

https://en.wikipedia.org/wiki/Younger_Dryas_impact_hypothesis

https://en.wikipedia.org/wiki/Volcanic_winter_of_536

https://en.wikipedia.org/wiki/1257_Samalas_eruption

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Famine_of_1315%E2%80%931317

https://en.wikipedia.org/wiki/Year_Without_a_Summer
 
uri
* 3. prosince 2021 [5:43:08] Re :: link
uri » Sry, ze to tak trvalo, neumim se soustredit na dve veci zaroven a porad sem nemel cas se podivat na linkovany reference.

Ad oklepani prirody, jeden rok pozrovani je prirozene malo. Nicmene tim, ze se lidi a turisti prestali srat do divociny v oblastech jako safari nebo zalivy s velrybama. Vedci pozorovali boom mladat vsech druhu, kterej je vysoko nad nejakou moznou standardni odchylku. Neprekvapive to znamena, ze kdyz lidi necumi z aut a lodi jak zvirata sukaj a lovi, tak sukaj vic a ulovi dost na nakrmeni mladejch, ktery tak prezijou ve vetsich poctech ten kritickej prvni rok zivota.

To je spis anekdotalni kus informace, kterym chci rict, ze neverim v kompletni devastaci prirody. Nikdo si to nepreje a pod termin technologickej progres patri i nase poznavani prirody a tim padem jak ji zachovat, aniz bychom se museli vracet do stredoveku.


A jak sem zminil zkusim to zkonsolidovat.


Zacnu vyjasnenim pozice, at vime kde sme v urcitejch bodem.

Ja v zadnym pripade nejsem toho nazoru, ze je nutny pachat nejakou nucenou regresi, eliminovat demokracii a zrusit kapitalismus. Verim v presnej opak. Svobodnej progres, efektivni demokracie a kapitalismus zamerenej na spravny hodnoty jsou jedina cesta do budoucnosti.

Zaroven bych chtel zminit, ze ackoliv tady predhazuju skeptickou spekulaci k diskuzi, tak to v zadnym pripade nepovazuju za nejakou predikci. Ani ja sam nejsem jakkoliv presvedcenej, ze co pisu se stane. Uz jen proto, ze nemam zadnou relevantni kvalifikaci ani dost informaci.

Osobne verim, ze technologie a lidska vynalezavost lidstvo v souhrnu spasi. Zvlast boostovany nutnosti, kdyz zacne jit tlusty do tenkyho.


Dal micham nekolik ruznejch terminu jako niceni biomasy, kolaps ekosystemu a ztratu komplexity civilizace dohromady. Za to sry, pokusim se napravit a vyjasnit.

Myslim si, ze lidstvo ceka krize a vetsi nebo mensi ztrata komplexity civilizace behem pristich 150 let. Primarni katalyst nevim co bude, teorii nemam, ale vidim tisic a jeden problemu v soucastnym socio-politicko-ekonomickym systemu, ktery spolu uzce souvisit, nemaj jednoduchy reseni a nejsou v udrzitelnym trendu. Zejmena kvuli stretu zajmu a komplexni provazanosti, kdy zmena jedny casti nejakym smerem, zacne tlacit zbytek systemu druhym smerem. A prekalibrovat celej system trva dlouho.

BTW naprosto souhlasim o genetickym nadratovani prirozenejch vlastnostni, chovani a tendenci cloveka, jsou veci, ktery zadny narizeni nezmeni a celou dobu s tim pocitam v tomhle souhrnym socio-politicko-ekonomickym systemu.

Tohle je jadro toho o cem se chci bavit:
Imho jeden ze serioznich problemu, kterym celime je zavod rostouci spotreby a cerpani zdroju zpusobujici devastaci biomasy s rychlosti vyvoje technologii, ale i socio-politicko-ekonomickyho systemu. Ve zkratce, jestli dokazeme prijit s resenima problemu driv, nez znicime tolik biomasy na sousi i ve vode, ze to seriozne omezi nase zdroje, snizi globalni zivotni uroven a zbrzdi technologickej prokrok. Moje hlavni obava jsou pocetny slepy ulicky, kteryma se lidstvo vydava. Nejen ze nektery vubec problem neresi, spousta jich naopak zcela zasadne a aktivne problemy zhorsuje. Prikladem budiz biopaliva a olejovy palmy nebo muj argument s prumyslovym rybolovem.

----------------------------------------------------------------------

Ad ryby, mas pravdu, ze to neni argument o kapitalismu. Je to agrument o umely manipulaci se systemem, ktera je definici naseho oblibenyho rceni "cesta do pekla je dlazdena dobrymi umysly". Co zacalo jako pomocna ruka rybarum, aby preckali tezky obdobi v zajmu zachovani dostatecnyho poctu flotil, az se obnovi stavy a bude je zase potreba, akorat zahajilo eskalaci problemu.

Namisto nechani prumyslovyho rybolovu napokoji, kde by, presne jak pises, narustajici poptavka a ubyvajici nabidka prirozene vedla ke zdrazeni ryb. A zakladni principy fungovani volnyho trhu by vedly prumysl k postupnymu prizpusobeni. Lidi nejsou uplne debilni a vedi, ze nemuzou vydrancovat svuj zdroj obzivy na kost a postupne by nasli balanc mezi cenou, za kterou lidi budou porad kupovat dost ryb a sezonnima kvotama, ktery budou dlouhobe udrzitelny.

ALE protoze se do toho serou vlady s nahradama, ktery drzi ceny ryb umele dole, tak to kompletene kurvi celej system. Rybari maj sotva co zrat, protoze ty nahrady jsou stejne jako jakykoliv jiny socialni programy almuzna a zaroven zoufale lovi cim dal bezohledneji a cim dal od pobrezi, aby splnili kvoty na ty nahrady.

A rybareni na cerno neni problem jen failed states, tyka se to i zemi EU, protoze situace je doopravdy zoufala a v uplne absurdni spirale. Navic neexistuje zpusob jakykoliv kontroly jak a kde rybari lovi, protoze otevreny more >> zoufalost + absence kontroly = bezohledny drancovani kdekoliv se da aspon neco chytit.

Jak sem zminil, zacalo to dobrym umyslem, ale ted nikdo nema koule strhnout naplast. Zruseni nahrad je instatni wipe velkyho poctu flotil a pridruzenyho byznysu, kterej zpracovava a prodava jejich ulovky. Potazmo tisice lidi bez prace a sok pro populaci i trh, kterym ze dne na den zmizi ryby z regalu. Zaroven, coz je duvod proc ty nahrady zacaly, budou ty flotily a zpracovatelskej prumysl za par let zas potreba, az/kdyz se doplni stavy.

A protoze tahle situace splnuje definici pro legendary fuckup, existuje jenom bolestivy spravny reseni a katastroficky odkladani reseni. Zatnout zuby, strhnout naplast dneska, pouzit ty nahrady na vsaknuti napachany skody lidem, kterejm to posralo zada a nechat prirodu i volnej trh par let pracovat. Nebo delat, ze to nevidim a dal nucene tlacit vsechny zucastneny do cim dal hlubsi propasti, kde vylovi tolik ryb, ze obnova stavu nepotrva roky, ale dekady protoze exponencialni krivka.

IMHO, je tohle velmi nazorna ilustrace toho jak socio-politicko-ekonomickyho system dokaze napachat vic skody, nez uzitku, kdyz stret zajmu vygeneruje kratkozraky bullshit reseni. Neni to konec sveta samo o sobe, ale existuje limit kolik takovejch slepejch ulicek a fuckupu si muzeme paralelne dovolit.

----------------------------------------------------------------------

Stenly (22:35:59): Ad spotrebice usetreny smartphonem - vybornej point, kterej me nenapadl. Dik

----------------------------------------------------------------------

Stenly (23:12:07): ad hydroponika a vertikalni farmy... za prve ziju v Sikanci, prednim svetovym hubu pro vyvoj tyhle technologie a moje dobra kamoska je vedouci inzenyr, kterej to prevadi z labu do praxe (masivni problemy btw). Takze neignoruju vubec nic ') Za druhe sis sam odpovedel, kde je problem - cista energie a skalovani. Navic umime aspon trochu efektivne fakt jen salaty. ALE souhlasim s tebou, ze je to spolecne s GMO a tisknutim masa budoucnost, progress existuje a driv nebo pozdeji se dostane na uroven, kterou to potrebuje. Coz spada do ty moji otazky, jestli se to stihne vcas a bude to soucasti prevence nejaky krize nebo se to bude hrotit jako reseni krize, kdy sme dojebali ornou pudu natolik, ze venku uz nic neroste.

----------------------------------------------------------------------

"- tru dat, ale to resi jen bohatnuti a svedomi tech bohatejch, ted to sere ty nejbohatsi z tech bohatejch, az budou i ti nejchudsi z tech bohatejch dostatecne bohati taky, bude je to taky srat a pak to pujde resit. nesmime si jen predstavovat nejaky revoluce, pujde to postupne. to je na strane poptavky.
na strane nabidky je to bohatnuti dulezitejsi mnohem vic, az budou ty mistni chudi bohatsi, bude jim taky vic zalezet na tom prostredi, plus teda bohatsi nestaci, je potreba lepsi verejna kontorla, to jest lepsi demokracie, coz tam zatim moc dobre nejde.. ale v lepsim priapde tam dojdou sami, v horism je k tomu donuti nejaky lokalni problemy


Fair enough. A silne souhlasim s tim, ze lepsi verejna kontrola a idealne evoluce k efektivnejsi demokracii jsou nejlepsi mozna cesta

Muj problem se soucastnou demokracii neni fundamentalni, ale s efektivitou stavajiciho modelu resit dlouhodoby a komplexni problemy. Nicmene i tak je to nejlepsi system jakej mame, jen si myslim, ze potrebuje firmware upgrade pro 21. stoleti. Jiny ruzny socialni experimenty v podobe mnoha variant komunismu, autoritarstvi a spol. naprosto selhaly. Hodne se mi libi ten napad o kterym sme se tu bavili nedavno, ze lidi by meli vic podilu na rizeni statu.

----------------------------------------------------------------------

Ad devastace bioverzity, ackoliv to zni hrozne, tak jsou mi nejaky skupiny nahejch domorodcu taky u prdele v globalnim kontextu. Moje pointa byla o koncentraci energie, ktera nakrmi na metr ctverecni masivni mnozstvi zivota 365 dni v roce. Narozdil od civilizace ze severni polokoule, kde sme zacali farmarit, protoze sezony a potreba udelat zasoby.

A zamerne sem zminil, ze se nechci bavit o co2 a sklenikovym efektu, protoze o nem nic nevim (a imho nehraje ani tak duleztiou roli) A tys to presne vytah, ignoroval moji pointu o energii a zaroven ji sam zminil '))

"biomasa zadnou energii neodebira, viz zakon zachovani energie. biomasa ji jenom recykluje"

Ano i ne, biomasa odebira volnou energii z atmosfery a drzi ji v biosfere a castecne ji uklada do zeme postupnym vrstvenim mrtvy biomasy. I kdyz budu ignorovat sklenikovy plyny a sklenikovej efekt, tak ten pravej problem o kterym sem mluvil je saturace atmosfery energii.

Znova zopakuju, ze nam do atmosfery neustale proudi solarni energie, kterou dlouhodobe biomasa "recykluje" v biosfere a drzi ji tak pri zemi namisto volne v atmosfere. Tim, ze kvapnym tempem odebirame cim dal vic biomasy prichazime o kapacitu drzet ten konstatni prisun energie chycenej v pasti biosfery. Lidstvo v tuhle chvili nema zadnou alternativu, jak vsechnu tu slunecni energii absorbovat a tim padem nam saturuje atmosferu energii, zejmena ve forme tepla >> globalni oteplovani i bez silenjsiho sklenikovyho efektu a extremnejsi sezonni jevy jako hurikany, monzuny a vlny veder, ktery se tou energii navic krmi.

Sklenikovej efekt nema cenu prilis hrotit, protoze staci jedna sopka na zahajeni par let trvajici "nuklearni zimy". Mnohem vetsi problem je prave devastace biomasy, ktera funguje jako buffer a dokaze nasledky takovyhle erupce vsaknout a eliminovat. Bez dostatecny biomasy nam stejna udalost pochcije zada na mnohem dyl s nicivejsima nasledkama.

To koneckoncu muze bejt presne ten trigger, kterej zahaji krizi o ktery sem mluvil na zacatku. I kdyz zvladneme ten zminenej zavod vyhrat, najedem cisty zdroje energie, pokrok se nezastavi a zivotni uroven lidstva pujde dal nahoru, tak bez dostatecny biomasy budeme ve velmi zranitelny pozici, kdy prirodni katastrofa ma potencial zahajit retezovou reakci, ktera zboura globalni zasobovaci retezce jako domecek z karet.

----------------------------------------------------------------------

Stenly (0:48:52): Tady se musim dostat k tem referencim na smyslupny navazani, sry. Ale vypada to, ze se vic shodneme, nez neshodneme.
 
Stenly
* 2. prosince 2021 [19:02:41] Re :: link
Stenly » clovek, kterea rika naprosto zrejmy veci, ktery muze kazdej videt na vlastni oci kdyby se koukl ven z okna je vlacenej mediema jako neonacista.. kdyby ty francouzsky volby nahodou vyhral, zacalo by neco velkyho

Freddie Sayers asks: Who is Éric Zemmour?
(youtube video)
 
Stenly
* 2. prosince 2021 [11:48:37] Re :: link
Stenly » tady intous dochazi ke stejnejm zaverum jako ja, jen teda vychazi z jinejch vychodisek.. nesouhlasim se vsim, ale centralni pointa je validni

https://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/naslouchejme-plebejcum-rika-nemecky-sociolog-wolfgang-streeck-40376921
 
Stenly
* 1. prosince 2021 [13:47:30] Re :: link
Stenly » dva skvely clanky na zcela odlisny temata ktery mi nahravaji na moje argumenty o nefunkcnosti nedemokratickejch rezimu k reseni dulezitech temat, vcetne tech, ktery samy uznavaji jako dulezity a prioritni.. nedostatek otevrenosti znamena nedostatek zpetny vazby coz analogie neexistence liberalizace cen v centralne rizenym hospodarstvi, coz znamena kostnateni, rostouci roli nasili a dalsiho kostnateni, coz znamena fragilitu, coz znamena nemoznost vcas reagovat, voz znamena o to horsi a nevyhnutelnejsi krach


https://jinepravo.blogspot.com/2020/11/bila-hora-ocima-ekonoma.html?m=1

zejmena tohle je skvely a je to point, kterej nikdo nedela, coz znamena, ze na tom neco bude :)
https://noahpinion.substack.com/p/what-if-xi-jinping-just-isnt-that
 
Stenly
* 29. listopadu 2021 [16:36:30] Re :: link
Stenly » kanada v jednom titulku

School pulls event with former Islamic State sex slave over fears it would 'foster Islamophobia'

https://www.telegraph.co.uk/world-news/2021/11/24/school-pulls-event-former-islamic-state-sex-slave-fears-would/

tradicne o tom pise jenom bulvar. plebs o excesech akademiku ktery si plati prece vedet nepotrebuje, stejne jako o skandalech premiera, to da rozum
 
uri
* 28. listopadu 2021 [11:11:16] Re :: link
uri » Cool, mluvime spolecnou reci a krome par veci, vestinou v prvnim postu se chapeme. Potazmo mame podnetnou diskuzi, ktera me bavi ')

Diky za reference, kouknu na to. A zkusim odpoved nejak zkonsolidovat do jednoho vlakna pro co nejkoherentnejsi diskuzi.

Akorat musim zacit delat na researchi pro predikce vyvoje kyberzlocinu pro 2022, tak nevim kdy sesmolim odpoved.
 
Stenly
* 28. listopadu 2021 [0:48:52] Re :: link
Stenly » uri (6:25:57): prvni pulku jsem myslim adresoval nize, propaganda o nerustovy ekonomice jsou lzi a ta jejich matika nefunguje, jedou to jenom verici, protoze by to bylo krasny, neco jako komunismus. rust potrebujeme, protoze rust a volna soutez plodi inovace a inovace mnohonasobne zvetsuji vyteznost zdroju. shodneme se na tom, ze potrebujeme dosahnout nejakejch zmen, ale zasadne nesouhlasim s tim, ze mame omezovat rust, to povede jenom do pekla, at uz ekonomicky, tak tim, ze chudy lidi maji v pici ekologicnost, takze demokraticky by to neslo. a demokracie pres veskery svoje nedostatky spolu s kapitalismem dokaze radove lepe efektivne prelozdeovat zdroje k reseni problemu, ie vede k vetsi ekologii. a pokud je problem odpoved na zmeny klimatu, tak tu nejlepsi muze z principu prinest opet jen tenhle system. vsechno ostatni je argument kruhem, ze kteryho vypadavaji klicovy promenny, popr. se u nich zatajuje cena a pomer cena/vykon, kterej je TRAGICKEJ

jedinej protiargument by byl "to je hezky vole, ale zejtra umreme, protoze to rika veda, takze potrebujeme revoluci", na coz je odpoved: nic takovyho veda nerika, viz napriklad ve stravitelny a neideologicky forme zde:

(youtube video)


(coz opet neznamena ze se nemame snazit o co nejvetsi optimalizaci a setrnost v ramci toho, kde to dava smysl, ie resit energetiku jako suverene nejvetsi zdroj emisi dostupnejma technologiema TED, nez cekat na solarni zazrak zejtra a mezitim zakazovat brcka a strilet se do nohy sikanou autobomilovyho prumyslu a blekotat o global commons a nerustovy ekonomice, atd atd)

Zkratka si civilizace zacina zit nad pomery, ktery si nemuze dlouhodbe dovolit. Je to jak kdyz si nekdo pujcuje na nakup drahejch hracek, ktery uplne nepotrebuje, ale usnadni zivot a hlavne je chce. Telefon, novy auto, hypoteka, predelat kuchyn... prvnich par let splaceni nebyl problem a by voko vsechno bylo pod kontrolou Nicmene se to postupne nabalilo a najednou jsou mesicni splatky tak vysoky, ze dotycna osoba musi hrotit kazdou stovku, aby nezrala kameny posledni tyden v mesici. A to i nazdory prubeznyho zvysovani prijmu behem tech let zivota nad pomery. A to je cesta ke zruinovani osobniho zivota. Neznamena to smrt, ale dotycna osobe musi zasadne zmenit svoje chovani, aby se vyhla osobni krizi a bankrotu. Potazmo velmi drastickymu nedobrovolnymu zivotu hluboko pod urovni, kterej ted vede.
- nad pomery, ktery si dlouhodobe nemuze dovolit z tohole pohledu zije kazdej, kdo neni jeskynni muz, viz nekolikrat nize, takhle ten vyvoj historicky nikdy nefunguje.
osobni financni gramotnost a hledani a pozadovani nejaky zivotni urovne vs osobni stesti jsou separatni a minimalne v druhym pripade individualni otazky.

Trochu pradoxne se honbou za lepsi zivotni urovni dostali do situace, kdy ji musi bud trochu snizit na pristich 5 let nebo jit bydlet pod most za 10 let po zbytek zivota, protoze to byl neudrzitelnej model.
- pokud lze soudit z dostupnych dat tak tohle tvrzeni nelze dokazat a je relativne dost nepravdepodobny, ze to tak je

Cili musi se udelat nejaka konsolidace, omezit spotreba a vydaje a idealne dal zvysit mesicni prijem. Zvysit prijem se investovanim do novej skillu apod. ale to bere kapacitu splacet.
- vydaje bychom omezit meli jako zapad, zejmena na prebujelou socialni politiku na kterou nemame ani za soucasny demografie, natoz za ty projektovany, to je sice pravda, ale separatni problem.
pro opravdovy smysluplny investice jako jadro a R&D urcite jsem a klidne jsem pro uhlikovou dan ze ktery by se to melo (spolu)financovat, proc ne, na tohle mame. ale musi to byt rozumne strukturovany a musi z toho na konci neco vypadnout, coz z tech soucasnejch picovin co nam prodavaji jako eko opatreni urcite nevypadne

Pointa je, ze sme ve fazi nabalovani "dluhu" ve forme rostouci devastace klicovejch zivotniho prostredi a blizi se to do bodu, kdy prestaneme bejt schopny ho splacet pomoci nasi kapacity vyvijet novy, efektivnejsi a setrnejsi technologie.
- jadro naseho sporu, podle myho nejlepsiho vedomi a svedomi to tak neni, viz ten Koonin na videu vys.

Nase kapacita splaceni se prirozene zvysuje a velmi rapidnim tempem, ale ne vsecha je pouzita na splaceni dluhu a taky stoji nejaky zdroje, ktery se podili na odebirani biomasy.

A jelikoz neverim ve schopnost lidstva jako celku dobrovolne praktikovat stridmost kvuli abstraktnimu a dekady daleko vzdalenymu problemu, tak se to bude hrotit na posledni chvili a vic nebo min prisna stridmost bude nedobrovolna >> omezenej vyber zbozi a fronty na nej, financni krize, protoze neni z ceho vyrabet a co prodavat, potazmo lidi prijdou o praci, to zpusobi socialni nepokoje a nastup autoritarskej rezimu atd >> clusteruck a "death by thousand cuts" >> ztrata komplexity civilizace

- nelze to vyloucit, ze tenhle scenar nastane, ale s ohledem na dosavadni dejiny mi to neprijde moc pravdepodobny, ale urcite to nebudeme mit zadarmo se tam nedostat, o tomhle je doopravdy ta challenge 21.stoleti a o tom pise ten Macaes vy ty svy novy knizce, tam se potencialne k sobe argumentacne blizite...imo superpro tebe tip na knihu, ja ji mam teprve rozectenou, ale z prednasek a clanku znam ty obrysy a hlavni argumenty.. mela by ted snad vyjit i u nas
https://www.bookdepository.com/Geopolitics-for-End-Time-Bruno-Macaes/9781787385542

Navzdory mymu skepticismu neverim, ze to bude apokalypsa. Ve WW3 neverim, protoze vsichni vedi, ze tim by nikdo nic neziskal a vsichni zucastneny jenom hodne ztratili. Imho se odehraje se nejaka konsolidace, velky koporace nakoupi krachujici konkurence, bohaty budou jeste bohatsi, stredni trida zchudne a bude makat jak vzekla, aby se zase vysplhala tam kde byla a ty nejchudsi to odserou nejvic, dost mozna i nejakym regionalnim hladomorem.

Potrva to par desetileti, nez se vyhoupne lidstvo zpatky na uroven pred krizi a pak si zase spokojene bude chrochtat dal, nez celej cyklus zopakuje a dokud se nenajde udrzitelnej balanc mezi zivotni urovni a cerpanim zdroju.


- to je takova ta instinktivni predikce a urcite neni nijak nerealna, ale pokud by slo o opravdu velkou krizi, tak pouceni z historie ze kazdej velkej grand leveler event naopak vede ke zmenseni nerovnosti.. ale tady to muze bejt tak, ze lokalne budou velky dopady zmen klimatu, ktery my bohaty na zapade treba nepocitime a na ktery zajde nejaka africka zeme, kde dojde ke clusterfucku deseti veci naraz..

poslendi vec co k tomu mam je, ze ekonomickej model IPCC (nebo to je ten Nordhausuv, za kterej dostal tu nobelovku, ted nevim) predpoklada globalni prumer ztraty rustu HDP na konci stoleti kvuli zmenam klimatu asi 5%, pricemz se pocita s cca 2% rustem KAZDEJ ROK... takze ta nejlepsi klima veda rika, ze misto dvojnasobne bohati, budeme jenom skoro dvojnasobne bohati.. samozrejme tohle nepocita s nejakym clusterfuckem kdy se sejde dalsi nova pandemie, solarni boure, rapidne horsi zmena klimatu nez rikaji modely, jadernej konflikt etc., stat se muze vsechno a predikovat absolutne neumime (procez bychom meli myslet na zadni vratka) ale ty nejlepsi predikce co mame, nejsou vubec ani ZDALEKA tak cerny, jak nam rikaji silenci v televizi
 
Stenly
* 27. listopadu 2021 [23:12:07] Re :: link
Stenly » uri (15:32:17):

Ze dokazeme produkovat vic zrni na hektar a stavet hydroponni farmy atd. je malo, protoze to se to tyka omezenyho mnozstvi a typu potravin jako zrni a salaty. Shodnem se na tom, ze populace prestane rust po dosazeni urcity urovne. To je prokazanej fakt, kterej je znamej uz nejakou dobu. Imho problem neni ani tak v poctu lidi, ale prave v jejich zivotni urovni a co to znamena pro jejich spotrebu, jak potravin, tak energie a zbozi.
- stejne jak Malthus neprevidal haberuv–boschuv proces tak ty ignorujes moznosti hydroponiho vertikalni farmareni za predpokladu levnyho cistyho zdroje energie a stejne tak ignorujes moznosti GMO a masa z tiskarny. naposled jsem cetl, ze nejaka firma umi nechat rust maso bunku po bunce v podstate v tiskarne za desetinu ceny a uz snad maji nejaky patenty na skalovani. a to je to, o cem vime, pak o necem dal urcite nevime. imo uz ted by bylo mozny postavit dost jadernych elektraren na to, abychom pestovali jidlo pod zemi nebo v mrakodrapech, jen se to proste nevyplati... spotrebu ovlivnuje bohatnuti, ktery ovlivnuje vyssi senzitivita k eko tematum, prootze to je luxusni vec pro bohaty. energii vyresi technologicka inovace, stejne jako jsme presli ze dreva a susenejch bobku na dreveny uhli, pak na uhli, pak na ropu, pak na plyn a ted prejdeme zase nekam dal... celou dobu vyrazne snizujeme s kazdym prechodem emise na jednotku energii a zvysujeme energetickej vykon na jednotku. za predpokladu vyvoje stavajicim tempem zcela udrzitelny.


Nicmene jeden prumernej clovek ze stredni tridy vyspely zeme zkonzumuje nekolikanasobne vic zdroju, nez cely rodiny v zemich tretiho sveta. Lidi co zijou v metropolich se krmi masem a surovinama importovanyma ze vsech koutu sveta kazdej den, maj byty a domy nacpany spotrebicema, ktery vyzadujou tezbu nerostnejch surovin a mega fabriky, kde "economy of scale" dava smysl vyrabet veci za prijatelnou cenu a s nizkou zivotnosti a to vede k dalsim ekonomickej dusledkum... Zustanu u toho jidla, problem je, ze distribuce znacny casti popularnejsich surovin je geograifcky nerovnomerna a tak je potreba zvysit produkci na mistech, kde se vyskytujou nebo je na ne misto, aby uspokojila globalni poptavka, coz v tech mistech pusobi ruzny problemy, podle toho o co se jedna. Jestli svet plati nekrestansky prachy za avokada, tak kazdej farmar ve stredni americe prestane produkovat cokoliv jinyho a vysadi a monokulturu avokada od nevidim do nevidim, podobne jako ty zasrany olejovy palmy tady v jihovychodni asii nebo soja v amazonii a behem prislovecnyho mrknuti oka zmizi vsechen prales v dany oblasti.
- tru dat, ale to resi jen bohatnuti a svedomi tech bohatejch, ted to sere ty nejbohatsi z tech bohatejch, az budou i ti nejchudsi z tech bohatejch dostatecne bohati taky, bude je to taky srat a pak to pujde resit. nesmime si jen predstavovat nejaky revoluce, pujde to postupne. to je na strane poptavky.
na strane nabidky je to bohatnuti dulezitejsi mnohem vic, az budou ty mistni chudi bohatsi, bude jim taky vic zalezet na tom prostredi, plus teda bohatsi nestaci, je potreba lepsi verejna kontorla, to jest lepsi demokracie, coz tam zatim moc dobre nejde.. ale v lepsim priapde tam dojdou sami, v horism je k tomu donuti nejaky lokalni problemy




Ta devastace prirody se tedka odehrava v oblastech, kde je obrovska biodiverzita, ktera lidem po tisice let prinasela tak bohatou obzivu jak je rok dlouhej, ze nikdy nemeli duvod prejit z modelu lovce a sberace na farmareni. Se sli vysrat za kopec a po ceste nabrali nusi cerstvyho ovoce pro celej klan.

A muj problem s devastaci biodiverzity neni redukce druhu syslu ze 6 na 1, byt je to smutny a nikdo si to nepreje. Problem je, ze tyhlety bohaty ekosystemy pracujou celej rok s obrovskym mnozstvim energie. Napriklad ve forme fotosyntezy uvolnujou kyslik a ukladaj co2, coz je soucast komplexnejsiho procesu, kterej transformuje solarni energii, vcetne zasadniho mnozstvi tepla na zivot, od rostlin po zvirata a houby >> biomasu. Cili hrajou tyhlety oblasti exponencialne vetsi roli v udrzovani balancovani globalniho klimatu a provazanejch ekosystemu, nez evropskej les o stejny rozloze, uz jen diky tomu, ze tropickej prales nema zimni prestavku.



nejsem si jistej jestli je dostatecne dobre vysvetleno proc amazonsti indiani zijou v dobe kamenny a nevim jak moralne vyvazit devastaci jejich prostredi ktery ziji pet lidi na tisic km2 (hausnumero) vs blahobyt milionu..to je nejaka krasna romanticka predstava bohatejch zapadaku o noble savage, ale realne jsou to vetsinou valecny kultury kde na procenta umira nasobne vic lidi nez za holokaustu a tto se bavim jen o neprirozenym umrti.. v evrope to bylo taky, uz to tu neni a jsem za to celkem rad :) dinosauri byli taky cool, ale holt se neprizpusobily zmene prostredi, jestli zmenu udela meteorit nebo clovek tak to uz je celkem jedno, vsechny druhy stejne jednou vymrou. je to skoda pro nas, ze na tu krasu nebudeme moct divat a pojedem jen donekonecna ty dobarveny zabery z televize... a co se tyce ukladani co2 tnebo argumentu o plicich planety tak to je falesny dilema, veskerej kyslik se tam spotrebuje lokalne a co2 muzou dobre spravovany pastivny neprodukovat, zatimco se muze zalesnovat jina puda jinde kde neni tak potreba .. krome toho les zadny problem s co2 neresi, ty stromy zase shnijou a vypustej ho zpatky do atmosfery , to bys z nich musela udealat uhli, zakopat ho pod zem a vysadit novy..nic z toho neznamena, ze to neni trochu na hovno a nemame s tim nic dealt, ale globalne ani moralne to vlastne zas takova katastrofa neni. to resi i argument nize, biomasa zadnou energii neodebira, viz zakon zachovani energie. biomasa ji jenom recykluje. my jsme jen pridali malou cast ktera byla pod zemi a pustili to zpatky v relativne kratkym case. to muze mit a asi ma nejakej vliv. prave tenhle vliv muze byt problem, ale je to extremne tezky modelovat..momentalne to zadnej negativni vliv nema, ale my se bojime toho efektu slozenyho uroku jak ty rikas. je spravny ze se ho bojime, protoze netusime, jestli a jakej to bude mit vliv. urcite je rozumnyy delat pripravu na to, co si mysleime, ze to muze pojebat. urcite neni rozumny rozjebat system, kterej generuje prebytky, ktery generujou dalsi vyvoj mnohem rychlej, nez ty systemy bez prebytku predtim. vem si potencialni system na levnou enerrgii, to prinese uplne stejnou revoluci, jako prinesl internet nebo zemedelska revoluce....a diky tomu budeme schopni resit potencialni negativni externality. pokud se pokusime bojovat s vetrnejma mlenjama, tak si jenom rozbijeme hubu.
 
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 639-658 z 4926 :: dolů dospod >>