uri »
Sry, ze to tak trvalo, neumim se soustredit na dve veci zaroven a porad sem nemel cas se podivat na linkovany reference.
Ad oklepani prirody, jeden rok pozrovani je prirozene malo. Nicmene tim, ze se lidi a turisti prestali srat do divociny v oblastech jako safari nebo zalivy s velrybama. Vedci pozorovali boom mladat vsech druhu, kterej je vysoko nad nejakou moznou standardni odchylku. Neprekvapive to znamena, ze kdyz lidi necumi z aut a lodi jak zvirata sukaj a lovi, tak sukaj vic a ulovi dost na nakrmeni mladejch, ktery tak prezijou ve vetsich poctech ten kritickej prvni rok zivota.
To je spis anekdotalni kus informace, kterym chci rict, ze neverim v kompletni devastaci prirody. Nikdo si to nepreje a pod termin technologickej progres patri i nase poznavani prirody a tim padem jak ji zachovat, aniz bychom se museli vracet do stredoveku.
A jak sem zminil zkusim to zkonsolidovat.
Zacnu vyjasnenim pozice, at vime kde sme v urcitejch bodem.
Ja v zadnym pripade nejsem toho nazoru, ze je nutny pachat nejakou nucenou regresi, eliminovat demokracii a zrusit kapitalismus. Verim v presnej opak. Svobodnej progres, efektivni demokracie a kapitalismus zamerenej na spravny hodnoty jsou jedina cesta do budoucnosti.
Zaroven bych chtel zminit, ze ackoliv tady predhazuju skeptickou spekulaci k diskuzi, tak to v zadnym pripade nepovazuju za nejakou predikci. Ani ja sam nejsem jakkoliv presvedcenej, ze co pisu se stane. Uz jen proto, ze nemam zadnou relevantni kvalifikaci ani dost informaci.
Osobne verim, ze technologie a lidska vynalezavost lidstvo v souhrnu spasi. Zvlast boostovany nutnosti, kdyz zacne jit tlusty do tenkyho.
Dal micham nekolik ruznejch terminu jako niceni biomasy, kolaps ekosystemu a ztratu komplexity civilizace dohromady. Za to sry, pokusim se napravit a vyjasnit.
Myslim si, ze lidstvo ceka krize a vetsi nebo mensi ztrata komplexity civilizace behem pristich 150 let. Primarni katalyst nevim co bude, teorii nemam, ale vidim tisic a jeden problemu v soucastnym socio-politicko-ekonomickym systemu, ktery spolu uzce souvisit, nemaj jednoduchy reseni a nejsou v udrzitelnym trendu. Zejmena kvuli stretu zajmu a komplexni provazanosti, kdy zmena jedny casti nejakym smerem, zacne tlacit zbytek systemu druhym smerem. A prekalibrovat celej system trva dlouho.
BTW naprosto souhlasim o genetickym nadratovani prirozenejch vlastnostni, chovani a tendenci cloveka, jsou veci, ktery zadny narizeni nezmeni a celou dobu s tim pocitam v tomhle souhrnym socio-politicko-ekonomickym systemu.
Tohle je jadro toho o cem se chci bavit:
Imho jeden ze serioznich problemu, kterym celime je zavod rostouci spotreby a cerpani zdroju zpusobujici devastaci biomasy s rychlosti vyvoje technologii, ale i socio-politicko-ekonomickyho systemu. Ve zkratce, jestli dokazeme prijit s resenima problemu driv, nez znicime tolik biomasy na sousi i ve vode, ze to seriozne omezi nase zdroje, snizi globalni zivotni uroven a zbrzdi technologickej prokrok. Moje hlavni obava jsou pocetny slepy ulicky, kteryma se lidstvo vydava. Nejen ze nektery vubec problem neresi, spousta jich naopak zcela zasadne a aktivne problemy zhorsuje. Prikladem budiz biopaliva a olejovy palmy nebo muj argument s prumyslovym rybolovem.
----------------------------------------------------------------------
Ad ryby, mas pravdu, ze to neni argument o kapitalismu. Je to agrument o umely manipulaci se systemem, ktera je definici naseho oblibenyho rceni "cesta do pekla je dlazdena dobrymi umysly". Co zacalo jako pomocna ruka rybarum, aby preckali tezky obdobi v zajmu zachovani dostatecnyho poctu flotil, az se obnovi stavy a bude je zase potreba, akorat zahajilo eskalaci problemu.
Namisto nechani prumyslovyho rybolovu napokoji, kde by, presne jak pises, narustajici poptavka a ubyvajici nabidka prirozene vedla ke zdrazeni ryb. A zakladni principy fungovani volnyho trhu by vedly prumysl k postupnymu prizpusobeni. Lidi nejsou uplne debilni a vedi, ze nemuzou vydrancovat svuj zdroj obzivy na kost a postupne by nasli balanc mezi cenou, za kterou lidi budou porad kupovat dost ryb a sezonnima kvotama, ktery budou dlouhobe udrzitelny.
ALE protoze se do toho serou vlady s nahradama, ktery drzi ceny ryb umele dole, tak to kompletene kurvi celej system. Rybari maj sotva co zrat, protoze ty nahrady jsou stejne jako jakykoliv jiny socialni programy almuzna a zaroven zoufale lovi cim dal bezohledneji a cim dal od pobrezi, aby splnili kvoty na ty nahrady.
A rybareni na cerno neni problem jen failed states, tyka se to i zemi EU, protoze situace je doopravdy zoufala a v uplne absurdni spirale. Navic neexistuje zpusob jakykoliv kontroly jak a kde rybari lovi, protoze otevreny more >> zoufalost + absence kontroly = bezohledny drancovani kdekoliv se da aspon neco chytit.
Jak sem zminil, zacalo to dobrym umyslem, ale ted nikdo nema koule strhnout naplast. Zruseni nahrad je instatni wipe velkyho poctu flotil a pridruzenyho byznysu, kterej zpracovava a prodava jejich ulovky. Potazmo tisice lidi bez prace a sok pro populaci i trh, kterym ze dne na den zmizi ryby z regalu. Zaroven, coz je duvod proc ty nahrady zacaly, budou ty flotily a zpracovatelskej prumysl za par let zas potreba, az/kdyz se doplni stavy.
A protoze tahle situace splnuje definici pro legendary fuckup, existuje jenom bolestivy spravny reseni a katastroficky odkladani reseni. Zatnout zuby, strhnout naplast dneska, pouzit ty nahrady na vsaknuti napachany skody lidem, kterejm to posralo zada a nechat prirodu i volnej trh par let pracovat. Nebo delat, ze to nevidim a dal nucene tlacit vsechny zucastneny do cim dal hlubsi propasti, kde vylovi tolik ryb, ze obnova stavu nepotrva roky, ale dekady protoze exponencialni krivka.
IMHO, je tohle velmi nazorna ilustrace toho jak socio-politicko-ekonomickyho system dokaze napachat vic skody, nez uzitku, kdyz stret zajmu vygeneruje kratkozraky bullshit reseni. Neni to konec sveta samo o sobe, ale existuje limit kolik takovejch slepejch ulicek a fuckupu si muzeme paralelne dovolit.
----------------------------------------------------------------------
Stenly (22:35:59): Ad spotrebice usetreny smartphonem - vybornej point, kterej me nenapadl. Dik
----------------------------------------------------------------------
Stenly (23:12:07): ad hydroponika a vertikalni farmy... za prve ziju v Sikanci, prednim svetovym hubu pro vyvoj tyhle technologie a moje dobra kamoska je vedouci inzenyr, kterej to prevadi z labu do praxe (masivni problemy btw). Takze neignoruju vubec nic ') Za druhe sis sam odpovedel, kde je problem - cista energie a skalovani. Navic umime aspon trochu efektivne fakt jen salaty. ALE souhlasim s tebou, ze je to spolecne s GMO a tisknutim masa budoucnost, progress existuje a driv nebo pozdeji se dostane na uroven, kterou to potrebuje. Coz spada do ty moji otazky, jestli se to stihne vcas a bude to soucasti prevence nejaky krize nebo se to bude hrotit jako reseni krize, kdy sme dojebali ornou pudu natolik, ze venku uz nic neroste.
----------------------------------------------------------------------
"- tru dat, ale to resi jen bohatnuti a svedomi tech bohatejch, ted to sere ty nejbohatsi z tech bohatejch, az budou i ti nejchudsi z tech bohatejch dostatecne bohati taky, bude je to taky srat a pak to pujde resit. nesmime si jen predstavovat nejaky revoluce, pujde to postupne. to je na strane poptavky.
na strane nabidky je to bohatnuti dulezitejsi mnohem vic, az budou ty mistni chudi bohatsi, bude jim taky vic zalezet na tom prostredi, plus teda bohatsi nestaci, je potreba lepsi verejna kontorla, to jest lepsi demokracie, coz tam zatim moc dobre nejde.. ale v lepsim priapde tam dojdou sami, v horism je k tomu donuti nejaky lokalni problemy
Fair enough. A silne souhlasim s tim, ze lepsi verejna kontrola a idealne evoluce k efektivnejsi demokracii jsou nejlepsi mozna cesta
Muj problem se soucastnou demokracii neni fundamentalni, ale s efektivitou stavajiciho modelu resit dlouhodoby a komplexni problemy. Nicmene i tak je to nejlepsi system jakej mame, jen si myslim, ze potrebuje firmware upgrade pro 21. stoleti. Jiny ruzny socialni experimenty v podobe mnoha variant komunismu, autoritarstvi a spol. naprosto selhaly. Hodne se mi libi ten napad o kterym sme se tu bavili nedavno, ze lidi by meli vic podilu na rizeni statu.
----------------------------------------------------------------------
Ad devastace bioverzity, ackoliv to zni hrozne, tak jsou mi nejaky skupiny nahejch domorodcu taky u prdele v globalnim kontextu. Moje pointa byla o koncentraci energie, ktera nakrmi na metr ctverecni masivni mnozstvi zivota 365 dni v roce. Narozdil od civilizace ze severni polokoule, kde sme zacali farmarit, protoze sezony a potreba udelat zasoby.
A zamerne sem zminil, ze se nechci bavit o co2 a sklenikovym efektu, protoze o nem nic nevim (a imho nehraje ani tak duleztiou roli) A tys to presne vytah, ignoroval moji pointu o energii a zaroven ji sam zminil '))
"biomasa zadnou energii neodebira, viz zakon zachovani energie. biomasa ji jenom recykluje"
Ano i ne, biomasa odebira volnou energii z atmosfery a drzi ji v biosfere a castecne ji uklada do zeme postupnym vrstvenim mrtvy biomasy. I kdyz budu ignorovat sklenikovy plyny a sklenikovej efekt, tak ten pravej problem o kterym sem mluvil je saturace atmosfery energii.
Znova zopakuju, ze nam do atmosfery neustale proudi solarni energie, kterou dlouhodobe biomasa "recykluje" v biosfere a drzi ji tak pri zemi namisto volne v atmosfere. Tim, ze kvapnym tempem odebirame cim dal vic biomasy prichazime o kapacitu drzet ten konstatni prisun energie chycenej v pasti biosfery. Lidstvo v tuhle chvili nema zadnou alternativu, jak vsechnu tu slunecni energii absorbovat a tim padem nam saturuje atmosferu energii, zejmena ve forme tepla >> globalni oteplovani i bez silenjsiho sklenikovyho efektu a extremnejsi sezonni jevy jako hurikany, monzuny a vlny veder, ktery se tou energii navic krmi.
Sklenikovej efekt nema cenu prilis hrotit, protoze staci
jedna sopka na zahajeni par let trvajici "nuklearni zimy". Mnohem vetsi problem je prave devastace biomasy, ktera funguje jako buffer a dokaze nasledky takovyhle erupce vsaknout a eliminovat. Bez dostatecny biomasy nam stejna udalost pochcije zada na mnohem dyl s nicivejsima nasledkama.
To koneckoncu muze bejt presne ten trigger, kterej zahaji krizi o ktery sem mluvil na zacatku. I kdyz zvladneme ten zminenej zavod vyhrat, najedem cisty zdroje energie, pokrok se nezastavi a zivotni uroven lidstva pujde dal nahoru, tak bez dostatecny biomasy budeme ve velmi zranitelny pozici, kdy prirodni katastrofa ma potencial zahajit retezovou reakci, ktera zboura globalni zasobovaci retezce jako domecek z karet.
----------------------------------------------------------------------
Stenly (0:48:52): Tady se musim dostat k tem referencim na smyslupny navazani, sry. Ale vypada to, ze se vic shodneme, nez neshodneme.