uri »
Sry, ze to roztahuju pres ty posty, ale po chvili premejsleni, bych mel zkopirovat jeste jeden argument z ty slohovky, kterej je pomerne klicovej aby ta moje spekulace davala smysl.
Ze dokazeme produkovat vic zrni na hektar a stavet hydroponni farmy atd. je malo, protoze to se to tyka omezenyho mnozstvi a typu potravin jako zrni a salaty. Shodnem se na tom, ze populace prestane rust po dosazeni urcity urovne. To je prokazanej fakt, kterej je znamej uz nejakou dobu. Imho problem neni ani tak v poctu lidi, ale prave v jejich zivotni urovni a co to znamena pro jejich spotrebu, jak potravin, tak energie a zbozi.
Presny cisla nemam a chci tohle psat bez googleni, protoze sem zvedavej jak moc sou moje dedukce a spekulace mimo misu
Nicmene jeden prumernej clovek ze stredni tridy vyspely zeme zkonzumuje nekolikanasobne vic zdroju, nez cely rodiny v zemich tretiho sveta. Lidi co zijou v metropolich se krmi masem a surovinama importovanyma ze vsech koutu sveta kazdej den, maj byty a domy nacpany spotrebicema, ktery vyzadujou tezbu nerostnejch surovin a mega fabriky, kde "economy of scale" dava smysl vyrabet veci za prijatelnou cenu a s nizkou zivotnosti a to vede k dalsim ekonomickej dusledkum... Zustanu u toho jidla, problem je, ze distribuce znacny casti popularnejsich surovin je geograifcky nerovnomerna a tak je potreba zvysit produkci na mistech, kde se vyskytujou nebo je na ne misto, aby uspokojila globalni poptavka, coz v tech mistech pusobi ruzny problemy, podle toho o co se jedna. Jestli svet plati nekrestansky prachy za avokada, tak kazdej farmar ve stredni americe prestane produkovat cokoliv jinyho a vysadi a monokulturu avokada od nevidim do nevidim, podobne jako ty zasrany olejovy palmy tady v jihovychodni asii nebo soja v amazonii a behem prislovecnyho mrknuti oka zmizi vsechen prales v dany oblasti.
Ta devastace prirody se tedka odehrava v oblastech, kde je obrovska biodiverzita, ktera lidem po tisice let prinasela tak bohatou obzivu jak je rok dlouhej, ze nikdy nemeli duvod prejit z modelu lovce a sberace na farmareni. Se sli vysrat za kopec a po ceste nabrali nusi cerstvyho ovoce pro celej klan.
A muj problem s devastaci biodiverzity neni redukce druhu syslu ze 6 na 1, byt je to smutny a nikdo si to nepreje. Problem je, ze tyhlety bohaty ekosystemy pracujou celej rok s obrovskym mnozstvim energie. Napriklad ve forme fotosyntezy uvolnujou kyslik a ukladaj co2, coz je soucast komplexnejsiho procesu, kterej transformuje solarni energii, vcetne zasadniho mnozstvi tepla na zivot, od rostlin po zvirata a houby >> biomasu. Cili hrajou tyhlety oblasti exponencialne vetsi roli v udrzovani balancovani globalniho klimatu a provazanejch ekosystemu, nez evropskej les o stejny rozloze, uz jen diky tomu, ze tropickej prales nema zimni prestavku.
...tady sem mel slohovku ve slohovce o zakonech zachovani energie and shit...
Ve zkratce, v soucastny chvili lidstvo odebira kapacitu premenu tepelny energie ze slunce na zivot a potazmo jeji ukladani z atmosfery do zeme a zaroven uvolnuje ze zeme dalsi energie, ktery se tam ukladaly miliony let. Logicky, lidstvo spoustu ty energie spotrebuje na svoji cinnost, ale problem je, ze lidska cinnost je vicemene jenom prerovnavani nerostu na nam uzitecny, ale mrtvy objekty jako eletronika a baraky. A tyhlety mrtvy objekty narozdil od mizejici biomasy nijak neprispivaj k odebirani energie z atmosfery.
Cili sme v situaci, kdy nam do atmosfery neustale proudi energie ze slunce a k tomu lidstvo uvolnuje energii ulozenou v zemi. A Zaroven lidstvo systematicky likviduje biomasu, ktera automaticky energii z atmosfery odebira a namisto ni tapetujeme povrch mrtvou hmotou jako parkoviste a panelaky, pripadne monokultury a pastviny, ktery jsou porad smesne neefektivni na hektar oproti tropickymu pralesu. Myslim, ze ten problem je dost zjevnej, saturujeme atmosferu energii, coz zatim pozorujeme jako globalni oteplovani, ale to neni jenom o teple. Ruzny sezonni jevy jako hurikany v karibiku a monzuny v asii jsou ztelesnenim energie atmosfery a naprosto klicovy pro fungovani ekosystemu a nikdo netusi co jejich krmeni nabytecnou energii udela.
Skoly nemam, ale imho tohleto funguje velmi podobne jako slozenej urok na sporicim uctu... prvnich 50 let je ten urok sotva znat a poslenich 5 let exploduje a zacne generovat masivni cisla, proto sem mluvil o zavode s casem.
//zamerne ignoruju sklenikovej efekt, o tom vim tuzku