Stenly »
uri (6:25:57): prvni pulku jsem myslim adresoval nize, propaganda o nerustovy ekonomice jsou lzi a ta jejich matika nefunguje, jedou to jenom verici, protoze by to bylo krasny, neco jako komunismus. rust potrebujeme, protoze rust a volna soutez plodi inovace a inovace mnohonasobne zvetsuji vyteznost zdroju. shodneme se na tom, ze potrebujeme dosahnout nejakejch zmen, ale zasadne nesouhlasim s tim, ze mame omezovat rust, to povede jenom do pekla, at uz ekonomicky, tak tim, ze chudy lidi maji v pici ekologicnost, takze demokraticky by to neslo. a demokracie pres veskery svoje nedostatky spolu s kapitalismem dokaze radove lepe efektivne prelozdeovat zdroje k reseni problemu, ie vede k vetsi ekologii. a pokud je problem odpoved na zmeny klimatu, tak tu nejlepsi muze z principu prinest opet jen tenhle system. vsechno ostatni je argument kruhem, ze kteryho vypadavaji klicovy promenny, popr. se u nich zatajuje cena a pomer cena/vykon, kterej je TRAGICKEJ
jedinej protiargument by byl "to je hezky vole, ale zejtra umreme, protoze to rika veda, takze potrebujeme revoluci", na coz je odpoved: nic takovyho veda nerika, viz napriklad ve stravitelny a neideologicky forme zde:
(youtube video)
(coz opet neznamena ze se nemame snazit o co nejvetsi optimalizaci a setrnost v ramci toho, kde to dava smysl, ie resit energetiku jako suverene nejvetsi zdroj emisi dostupnejma technologiema TED, nez cekat na solarni zazrak zejtra a mezitim zakazovat brcka a strilet se do nohy sikanou autobomilovyho prumyslu a blekotat o global commons a nerustovy ekonomice, atd atd)
Zkratka si civilizace zacina zit nad pomery, ktery si nemuze dlouhodbe dovolit. Je to jak kdyz si nekdo pujcuje na nakup drahejch hracek, ktery uplne nepotrebuje, ale usnadni zivot a hlavne je chce. Telefon, novy auto, hypoteka, predelat kuchyn... prvnich par let splaceni nebyl problem a by voko vsechno bylo pod kontrolou Nicmene se to postupne nabalilo a najednou jsou mesicni splatky tak vysoky, ze dotycna osoba musi hrotit kazdou stovku, aby nezrala kameny posledni tyden v mesici. A to i nazdory prubeznyho zvysovani prijmu behem tech let zivota nad pomery. A to je cesta ke zruinovani osobniho zivota. Neznamena to smrt, ale dotycna osobe musi zasadne zmenit svoje chovani, aby se vyhla osobni krizi a bankrotu. Potazmo velmi drastickymu nedobrovolnymu zivotu hluboko pod urovni, kterej ted vede.
- nad pomery, ktery si dlouhodobe nemuze dovolit z tohole pohledu zije kazdej, kdo neni jeskynni muz, viz nekolikrat nize, takhle ten vyvoj historicky nikdy nefunguje.
osobni financni gramotnost a hledani a pozadovani nejaky zivotni urovne vs osobni stesti jsou separatni a minimalne v druhym pripade individualni otazky.
Trochu pradoxne se honbou za lepsi zivotni urovni dostali do situace, kdy ji musi bud trochu snizit na pristich 5 let nebo jit bydlet pod most za 10 let po zbytek zivota, protoze to byl neudrzitelnej model.
- pokud lze soudit z dostupnych dat tak tohle tvrzeni nelze dokazat a je relativne dost nepravdepodobny, ze to tak je
Cili musi se udelat nejaka konsolidace, omezit spotreba a vydaje a idealne dal zvysit mesicni prijem. Zvysit prijem se investovanim do novej skillu apod. ale to bere kapacitu splacet.
- vydaje bychom omezit meli jako zapad, zejmena na prebujelou socialni politiku na kterou nemame ani za soucasny demografie, natoz za ty projektovany, to je sice pravda, ale separatni problem.
pro opravdovy smysluplny investice jako jadro a R&D urcite jsem a klidne jsem pro uhlikovou dan ze ktery by se to melo (spolu)financovat, proc ne, na tohle mame. ale musi to byt rozumne strukturovany a musi z toho na konci neco vypadnout, coz z tech soucasnejch picovin co nam prodavaji jako eko opatreni urcite nevypadne
Pointa je, ze sme ve fazi nabalovani "dluhu" ve forme rostouci devastace klicovejch zivotniho prostredi a blizi se to do bodu, kdy prestaneme bejt schopny ho splacet pomoci nasi kapacity vyvijet novy, efektivnejsi a setrnejsi technologie.
- jadro naseho sporu, podle myho nejlepsiho vedomi a svedomi to tak neni, viz ten Koonin na videu vys.
Nase kapacita splaceni se prirozene zvysuje a velmi rapidnim tempem, ale ne vsecha je pouzita na splaceni dluhu a taky stoji nejaky zdroje, ktery se podili na odebirani biomasy.
A jelikoz neverim ve schopnost lidstva jako celku dobrovolne praktikovat stridmost kvuli abstraktnimu a dekady daleko vzdalenymu problemu, tak se to bude hrotit na posledni chvili a vic nebo min prisna stridmost bude nedobrovolna >> omezenej vyber zbozi a fronty na nej, financni krize, protoze neni z ceho vyrabet a co prodavat, potazmo lidi prijdou o praci, to zpusobi socialni nepokoje a nastup autoritarskej rezimu atd >> clusteruck a "death by thousand cuts" >> ztrata komplexity civilizace
- nelze to vyloucit, ze tenhle scenar nastane, ale s ohledem na dosavadni dejiny mi to neprijde moc pravdepodobny, ale urcite to nebudeme mit zadarmo se tam nedostat, o tomhle je doopravdy ta challenge 21.stoleti a o tom pise ten Macaes vy ty svy novy knizce, tam se potencialne k sobe argumentacne blizite...imo superpro tebe tip na knihu, ja ji mam teprve rozectenou, ale z prednasek a clanku znam ty obrysy a hlavni argumenty.. mela by ted snad vyjit i u nas
https://www.bookdepository.com/Geopolitics-for-End-Time-Bruno-Macaes/9781787385542
Navzdory mymu skepticismu neverim, ze to bude apokalypsa. Ve WW3 neverim, protoze vsichni vedi, ze tim by nikdo nic neziskal a vsichni zucastneny jenom hodne ztratili. Imho se odehraje se nejaka konsolidace, velky koporace nakoupi krachujici konkurence, bohaty budou jeste bohatsi, stredni trida zchudne a bude makat jak vzekla, aby se zase vysplhala tam kde byla a ty nejchudsi to odserou nejvic, dost mozna i nejakym regionalnim hladomorem.
Potrva to par desetileti, nez se vyhoupne lidstvo zpatky na uroven pred krizi a pak si zase spokojene bude chrochtat dal, nez celej cyklus zopakuje a dokud se nenajde udrzitelnej balanc mezi zivotni urovni a cerpanim zdroju.
- to je takova ta instinktivni predikce a urcite neni nijak nerealna, ale pokud by slo o opravdu velkou krizi, tak pouceni z historie ze kazdej velkej grand leveler event naopak vede ke zmenseni nerovnosti.. ale tady to muze bejt tak, ze lokalne budou velky dopady zmen klimatu, ktery my bohaty na zapade treba nepocitime a na ktery zajde nejaka africka zeme, kde dojde ke clusterfucku deseti veci naraz..
poslendi vec co k tomu mam je, ze ekonomickej model IPCC (nebo to je ten Nordhausuv, za kterej dostal tu nobelovku, ted nevim) predpoklada globalni prumer ztraty rustu HDP na konci stoleti kvuli zmenam klimatu asi 5%, pricemz se pocita s cca 2% rustem KAZDEJ ROK... takze ta nejlepsi klima veda rika, ze misto dvojnasobne bohati, budeme jenom skoro dvojnasobne bohati.. samozrejme tohle nepocita s nejakym clusterfuckem kdy se sejde dalsi nova pandemie, solarni boure, rapidne horsi zmena klimatu nez rikaji modely, jadernej konflikt etc., stat se muze vsechno a predikovat absolutne neumime (procez bychom meli myslet na zadni vratka) ale ty nejlepsi predikce co mame, nejsou vubec ani ZDALEKA tak cerny, jak nam rikaji silenci v televizi