matejcik »
tak já jsem si představoval, že to bereme jako rozdělený na jednotlivce :e) pokud to začneš škatulkovat, tak to taky vypadá jinak. plus taky záleží na tom, jestli to bereš celosvětově (tomu by moc neodpovídal ten medián $30000, ale zase bych klidně věřil, že ta nejchudší skupina bude nejpočetnější), nebo v rámci konkrétního státu (kde má smysl udělat si tu granularitu škatulek tak, aby to o něčem vypovídalo a nenasypalo to třeba celou populaci do té nejspodnější škatulky)
já bych řekl, že sociální nerovnost není
způsobena rozložením bohatství... spíš něco jako že sociální nerovnost a rozložení bohatství je to samé z jiného pohledu.
speciálně bych řekl, že neexistuje temný kabal kapitalistů, kteří se snaží udržet chudáky v chudobě a mnou si ruce, jak ty nůžky zase dneska hezky rozevřeli. sociální nerovnost a dnešní podoba rozložení bohatství, to obojí jsou neoddělitelné důsledky fungování korporátního kapitalismu (alespoň v té podobě, ve které ho máme dneska). rozložení bohatství je takové, jaké je, protože peníze plodí peníze, takže bohatý bude bohatnout exponenciálně rychleji než chudý. když začnu s pětikorunou a ty s desetikorunou, i kdybychom *jenom* bohatli třeba o 10 % za měsíc, tak budu do smrti o polovinu chudší než ty; ale ty si navíc můžeš dovolit ekvivalent mého jmění investovat do toho, abys bohatnul rychleji. přesně tohle se děje.
no a sociální nerovnost je důsledek toho, že se "systém" snaží odřít co nejvíc lidí o co nejvíc peněz, a to vede k nastavení cen, kdy si střední třída může věci dovolit a nižší třída už ne.
jestli je v takové společnosti možná svoboda, to je vynikající otázka.
podle mého názoru "v takto nerovné společnosti" obecně ano, ale "když menšina drží v rukou politickou moc" tak ne.