matejcik »
no hlavně když to řekneš takhle, "čím chudší, tím početnější", tak to trochu působí, jako kdyby se ti chudí množili. nebo víšco. tam není příčinná závislost ani na jednu stranu: že je někoho hodně, z toho nutně neplyne, že budou chudí; a že je někdo chudej, z toho neplyne, že jich bude hodně.
(a ano, tvrdím, že na začátku svého průběhu ten graf bude podobný gaussovce, bude tam někde nějaký vrchol, od kterého to bude klesat na obě strany. na jedné se to zarazí na nule, na druhé to bude pokračovat do absurdních výšin toho horního jednoho procenta)
sociální nerovnost hlavně nezávisí na *počtu* lidí. kdyby bylo bohatých dvacet a chudí dva, tak mezi nimi pořád bude sociální nerovnost.
a co to je? je to nastavení společnosti, při kterém:
- chudý nezbohatne. tedy průměrný člověk v té "chudé" části se nedostane za svůj život k žádné reálně využitelné příležitosti k tomu, aby se vyhoupnul ze svojí sociální třídy
- obecněji, různé sociální vrstvy mají různé životní příležitosti. například při získávání zaměstnání - zaměstnavatel asi nebude cíleně diskriminovat proti chudým, ale chudý člověk se nejspíš ani nedostane do pozice, odkud by ho ten zaměstnavatel vzal na pracovní pohovor, nebo pak nesplní nějaké předpoklady (profesionální oblečení; vzdělání doložené certifikátem; vystupování dané výchovou střední třídy) pro přijetí
- a nakonec, bohatství plodí bohatství a bohatí mají v rukou politickou moc, na kterou chudí nemohou nikdy dosáhnout.
to, že rozdělení bohatství je takové, jaké je, znamená *pouze* to, že ta politická moc je soustředěná v rukou řekněme pár stovek namísto pár milionů lidí.