::R@keta >> Generation Web Vol.2>>

nástěnka Světonázorová orientace --- stats --- home

více...
23. prosince 2024 [8:15:37]
Rakeťáci © 2008-2012
(nápověda)
(starý úvod)
Světonázorová orientace

:: homepage
vlastník: Stenly ::
38 odběratelů ::
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 1309-1328 z 4926 :: dolů dospod >>
AirGuru
20. ledna 2020 [23:38:24] Re :: link
AirGuru » offtopic: listuju si nahodne slate star codexem a tohle je uzasny: https://slatestarcodex.com/2017/08/07/contra-grant-on-exaggerated-differences/
 
Stenly
* 20. ledna 2020 [12:33:50] Re :: link
Stenly » jeste je potreba pro zacatek kazdy analyzy mit na pameti historicky kontext. na strednim vychode byl posledni zachvev francouzskyho a britskyho imperialismu za suezsky krize, ale einsenhower jim jasne sdelil, ze kolonialismus americky lid nebude tolerovat a jestli se okamzite nestahnou, tak jim obratem sebere hospodarskou pomoc. .a jelikoz by bez ni britanie v ty dobe zkrachovala do 48 hodin, tak bylo razem po valce a z usa se stal nechtene dealmaker na strednim vychode. a jelikoz to bylo bylo za vrcholny studeny valky, tak se vsechno ridilo binarni logikou, coz postupne zrodilo rad, kterej se dochoval i pres studenou valku.. a saddam se ho pokousel rozbit.

co se tyka tech africkejch diktatoru, tak v jejich zemich neni infrastktura, takze tam nedojedou staby cnn a proto to neresime :D
ale primarne jde o to, ze si nepozrizuji zbrane hromadnyho niceni a nepopiraji vestfalsky system ani pax americana, navic nemaji potencial zablokovat globalni obchod ani nesedi na zadnych choke-pointech (suez pocitam za stredni vychod).. navic se tam moc nepotkavaji velmoci, proto reseni v rade bezpecnosti osn vetsinou nikdo neblokuje, takze hodne veci se tam resi peacekeepingem.. ale ten nema mandat pro zmenu rezimu. velkou cast vojenskych problemu taky resi africka unie se zapadni podporou, jenom to nebyva v nasich zpravach..

stejne je potreba rict, jak naprosto sileny penize uz zapad dal na rozvoj afriky a ty vysledky jsou casto jeste horsi nez v afghanistanu a treba v sudanu vzpominaji na britskou kolonii jako na zlaty obdobi.. samozrejme kaucokovi otroci v kongu by si o tom mysleli neco jinyho, ale to je jina debata
 
Stenly
* 20. ledna 2020 [12:05:26] Re :: link
Stenly » jestli existuje nejaky pouceni z historie, tak ze strategicky a politicky zajmy jsou mnohem dulezitejsi nez ekonomicky zajmy malejch kruhu, zejmena ve statech s funkcni participativni formou vlady.. existujou na to tisice stran vyzkjumu ktery jsou na zpaade podlozeny pomerne solidnima zakonama o pristupu k informacim a krome toho se co $) let otevira spousta archivu.. kdybz tvoje teorie mela drzet vodu, uz by se to vedelo davno.. zastavaji jenom lidi, kteri ji maji jako viru, neexstuje zadnej solidni vedec, kterej by s tim pracoval.. samozrejme tihle lidi exsituji na zapadnich univerzitach, ale zatim nikdo z nich zadnou presvedcivou analyzu nepredlozil.. jakoze predkladaji casto a radi, ale najdu jim v tom diry i ja.. ty nejlepsi nam predstavovali ve skole a bylo to deravy jak cednik. predstava ze zahranicni politiku USA urcuji prodavaci zbrani je naprosto smesna :))

coz neznamena, ze by ti nejvetsi vyrobci nemeli vlivny a intezivni lobbying, ale ten princip je vetsinou takovej, ze holt nesponzoruji kampane izolacionistu :) vtip je v tom, ze neexstuje nejakej univerzalni big bussiness zajem na zahranicni politice, opet predvadis ty komunisticky karikatury, kde si parta bricahcu porcuje mapu sveta :)) byznys ve svobodny a trzni spolencosti ma milion forem a milion protichudnych zajmu, ktery se vzajemne vyvazou a navic se bavime o statech, ktery maji historicky nebyvale kvalitni verejny instutce a kde existuje bezprecedentne velka ucast obyvatel na moci.. a pokud se domivas, ze celej irak je o rope a zbranich, tak to nema zadnou logiku, dyt by mohli mit saddama a postrcit ho k valce s iranem a prodat mu mnohem MNOHEM vic zbrani s mnohem vyssi marzi, vlastne klidne obema stranam a jeste vydelat na zvyseny cene ropy.. dyt takova situace by tomu "velkymu kapitalu" z tvy karikatury vyhovovala nejvic.. principy a hodnoty jsou mnohem dulezitejsi, nez si myslis.. existuji stovky hodin nahravek z ovalne pracovny rozebrane ve stovkach knih vcetne tech co musel nixon vydat nedobrovolne a hadej kolik v nich je partikularnich zajmu "velkyho kapitalu"... pekny hovno :)

vem si izrael, kdyby ho americani ve svy dobe hodili pres palubu, dostali by na deset let ropu zadarmo.. ale principy jsou silnejsi.

ad korigovani nazoru verejnosti: ale to se prece deje cely dejiny demokracie, zajmovy skupiny si davaji inzeraty, najima pr firmy a najimaji si novinare nebo proste jenom sponzorujou nazorove spriznenou zurnalistiku a propagandu.. tajny sluzby, vladym firmy i jednotlivci tohle delaji po celym svete uz dokonce nekolik stoleti.. meni se jenom prostredky, ale princip je porad stejnej.. treba za prvni svetovy valky nemecka rozvedka sirila po strednim vychode famy, ze kaiser prestoupil na islam (a milion veci okolo) s cilem podnitit beduiny k dzihadu proti britum..akorat nevedeli, ze beduini jsou s tim nabozenskym zapalem docela vlazni :D prsote asi jako kdyz RT zavrelo kancly ve svedsku, protoze to proste nikoho nezajimalo..
ale ani to neni nic nekalyho nutne po kazdy, dam priklad od nas, nase vlada vypsala referendum o vstupu do EU a jelikoz nase vlada mela o ten vstup zajem, udelal se kampan strategicky komunikace nebo chces-li propagandy, ktera mela korigovat verejny mineni.. nebo vem si britsko uvladu, ktera mela miliardovou kampan za zachovani clenstvi v EU, za kterou mimochdem stalo asi tak 90% veskeryho kapitalu ve state a stejne se jim to nepodarilo.. na koho to svest, jake zlej zbrojni prumysl muze za tohle? :D


afghanistan ani irak tvoje teorie nevystletuje ani v nejmensim, naopak, viz vyse

co tvrdim je, ze nejaky altruisticky zajmy jak rikas, maji minimalne uplne stejnou vysvetlovaci hodnotu jako zajmy nejakyho lobby, podle vsech historickych dat ovsem nejspis mnohem vyssi. v afghanistanu jednak americani nechteji navrat status quo ante bellum, ptz to by se vicemene rovnalo porazce a druhak chteji za ty ohromny investice nejakej pozitivni vysledek, to je lidska psychika, jakmile jendou do neceho investujes, tak se tezko odchazi i kdyz se predpokladany naklady cestou zdesetinasobily.. na druhy strane taliban vidi, ze ma sanci na totalni vitezstvi, ptz stejne jako ve vietnamu muzou zabijet lidi tak dlouho, az na to prestane mit americka verejenost zaludek. s takovym souperem se tezko bojuje, pokud zaroven musis jednat (pri historickym srovanni) v rukavickcach, ptz se sam svazujes nejakymi humanistickymi principy.

kdybych mel tyto dva staty shrnout, tak afghanistan je jasnej a dobre vyzdrojovanej (ani ne ten posledni leak to nijak nerozporuje), tam se vi velice dobre dobre proc tam usa sly, ptz ta zeme byla R&D laborator pro usamu a taliban ho odmitl vydat a odmitl prestat poskytovat al-kaide safe haven. samozrejme moderni armada muze vyrazit taliban z kabulu za 14 dni a dronama pobit vetsinu vedeni do roka a do dne, ale pak prave nastava ten moment, kdy nastupuji hodnoty a nedovoli odejit stredem, ptz by to automaticky spustilo novy kolo obcansky valky, ve ktery predchazejici kolo taliban vyhral (na velky casti uzemi).. a pak se ti uz roztaci ta spirala viz vyse. urcite lze namitat, ze terorismus neni vojensky problem a ze proto bylo vojensky reseni nestastny, ale to uz je jina debata, to uz je o tom, jak se rika v anglosaske literature, ze pokud mas jenom velky kladivo, tak ti vsechno pripada jako hrebik. tak jako tak, jestli nekdo tvrdi, ze tuhle valku vymyslela zbrojarska lobby, tak to je asi stejne validni, jako tvrdil, ze ji zacali reptiliani

irak je o dost slozitejsi, ale to jsme uz rozebirali ne? bud tady nebo na fb.. na otevreni archivu se jeste ceka, ale diky velky kvalite instituci a sile verejnosti v USA dokazali novinari z bushovo a obamovo adminsitravy vylamat velky mnozstvi dokumentu a tak je pomerne dobrej obraz k dispozici uz ted. a long story short, zadna konspirace se kupodivu opet nekonala.
 
AirGuru
19. ledna 2020 [15:53:10] Re :: link
AirGuru » Ad ten clanek: Je pravda, ze ten casopis je dost pochybnej, ale i tak mi neprijde, ze "bylo jasny ze Kaddafi konci".

Ad afghanistan: Zapad samozrejme komunistickou vladu nepodporoval, ale v tomhle smyslu je ze srani se do jinych statu vinen i vychod :)

Ad 15 let USA v afghanistanu a Iraku: No to prece presne ta moje marxisticka teorie vysvetluje zcela beze zbytku. USA tam jsou, protoze to je vyhodny pro nejaky lidi, ktery maji vliv. Nevim jestli to sou lidi co vlastnej spolecnosti na vyrobu zbrani, nebo jim nejak vynasi neco jinyho. A protoze nejsou zadny jiny lidi, ktery by dokazali profitovat z toho, ze USA v afghanistanu nebude, tak jedinej tlak na ukonceni vojensky pritomnosti bude od verejnosti. A jak se ukazuje, korigovat nazor demokraticky verejnosti nemusi byt tak drahy.

Jeste tam teoreticky muzou byt nejaky strategicky zajmy, ze je treba vyhodny mit vojenskou pritomnost v regionu protoze to necemu pomaha.

Ale snad mi nechces tvrdit, ze USA jsou v Iraku a Afghanistanu z nejakejch altruistickejch zajmu, nedejboze ze by je zajimal osud mistnich lidi. To je zcela v rozporu se vsemi daty, protoze vselijakejch arabu nebo cernochu v drcenejch v nejakejch lokalnich diktatorskejch rezimech je mraky. V africe se furt dejou nejaky veci, vsichni na to kaslou a jen aby se nereklo tak se tam treba neco podnikne v ramci OSN, ale na to moc penize nejsou, protoze kdyz je tam tolik zemi, tak se tam blbe lobbuje.
 
Stenly
* 17. ledna 2020 [11:21:56] Re :: link
Stenly » hele toho autora neznam, ale nektery ty kontrovezni tvrzeni tam ma hur vyzdrojovany nez wikipedia.. takhle se vedecky clanky nepisou, proto to taky zjevne nevyslo v zadnym oborovym zurnalu, ale v nejaky obecne sociologicky mrdce (v uvozovkach, ten zurnal neznam, ale z oboru fakt neni).. je to hodne italskej point of view :))) az se za 40let otevrou archivy budeme moudrejsi.. jisty je, ze francie po tom skocila velmi ochotne jako po moznosti zbavit se kaddafiho, to je rozhodne pravda a ze tam ze zalivu natekla hromada penez a zbrani, o otm taky zadna. a ze jeste rok predtim mel treba takovej haftar v lybii nulovej kredit.. potud vsechno urcite jo

syrie: clovece po ruce asi ne, certuzel po statnicich nam usekli studentsky access do zurnalu a ty pristupy k tem nejlepsim zdrojum stoji stovky eur mesicne :/
uz jen z toho principu bych chtel do nejakyho think thanku nebo vyzkumaku na castecnej uvzek, protoze bych to pri soucasny mire vytize krasne stihal.. ale kdyz se tim doma prohrabu, tak neco najdu urcite, obcas se zpozdenim dobry veci prosaknou ven.. ono teda vubec aby ti neco v takovym zuranle otiskli, tak to vetsinou musi byt uz treba 2 roky stary, aby byly ty zdroje overeny.. takova heuristic metoda je ze cim mensi prodleva, tim vic je ta vydavajici instituce nakazena aktivismem, coz je soucasne v akademii velkej problem..i kdyz v mezinarodnich vztazich zatim o dost mensi nez v jinych spolecenskych disciplinach

hele treba tohle je super zdroj: https://syria.liveuamap.com/
vpravo nahore si zapni key a prochazeji si timeline, podle miry ovladanyho uzemi v case se da zhruba usuzovat a dobre odvodit

ad afghanistan: jakoze zapad podporoval komunistickou vladu v afghanistanu? o tom jsem teda priznam nikdy neslysel, mas zdroj? co se podpory islamistu tyce, tady jsme u toho, rozvinute staty a jaderny mocnosti zvlast nemuzou riskovat primou konfrontaci, ale muzou vest proxy valku a presne to se delo.. z obou stran po cely zemekouli ruznymi prostredky. hrozba toho druhyho byla tak vyznamna, ze proste anything goes. mind u ze do afghanistanu tekly zbrane kdyz taliban neexistoval, ani jednotna islamska fronta, bylo tam 6-7 skupin ruznejch warlordu, z nich nekteri to s islamem brali vic a nekteri min vazme.. americanum slo o to vyrobit sovetum jejich vlastni vietnam a o to co bude pak se moc nestarali (a i kdyby, stejne by to nakonec dopadlo jinak).. byla predstava, ze se zbavi sovetu a pak se nejak mezi sebou domluvi na nejaky vlade narodni jednoty, kterou bude tuzit holt islam, ptz nic jinyho tam ty kmeny spolecnyho nemaj.

samozrejme to dopadlo tak, ze kdyz se soveti stahli, tak do par let potom padla i komunisticka vlada a najednou zacali bejvali spojenci valcit proti sobe, ptz se samozrejme ukazalo, ze na prvnim miste je v techdle mistech boj o zdroje a az potom jde o to nabozenstvi. do toho tadzikove proti pastunum, pakistanci proti indum v proxy valce a milion dalsich vlivu. taliban vyhral na tom, ze ukoncil warlordismus na pastunskych uzemich, ale to co zavedl nebylo zas o tolik lepsi..vlastne se to nasili jenom institucionalizovalo a dostalo jednotnou podobu. i pres ten katastrofickej failure, kterej afghanistna je, se soucasne nachazi v nejlepsim stavu za poslednich 50 let.. je to strasne nestastnej kout sveta, kterej jim zustane do konce naseho zivota, at tam bude vladnout kdokoliv.. predstava nejaky centralni vlady je tam temer nemyslitelna, pomalu v kazdym udoli se mluvi jinym jazykem a zije se tam predmodernim zpusobem.. takhle vypadala evropa hluboko ve stredoveku, ten system je pro nas strasne tezky pochopit, kdyz je v nas tak hluboce zakoreny westfalsky usporadani.. my na tohle na zapade nejsme zvykli a nejsme schopni delat ty kompromisy, ktery sprava takovyho uzemi vyzaduje, americani nehcteji odejit a nechat tam system, ve kterym jsou zeny jenom majetek a za kdejakou picovinu ti useknou ruku, zaroven ale nevime co s tim, ptz tam zjevne nejde zavest centralizovany instituce. kdyby byly vsechny valky jenom imperialni rozpinani a boj o zdroje, tak co kurva asi delaji americani 15 let v afhganistanu, kterej je jenom stoji neuveritelny penize? tohle marxistitcka teorie mezinarodnich vztahu nemuze vysvetlit, stejne jako nemuze vysvetlit velkou vetsinu konfilktu, proto je nepravdiva, spatna a nepouzitelna a proto by ses ji mel vzdat :)

stejne tak irak, usa budou brzy jeden z top exporteru uhlovodiku na svete, uz tam davno nemuseli bejt, pokud by slo jenom o ropu. tahle je teorie je proste hloupe reduktionisticka. urcite by mohla bt dominantni v predmodernim svete, ale v tom nastesti jiz dlouho nezijeme

navic v dnesni dobe nejsou suroviny tou hlavni komoditou, cutting edge maji komodity, kde je ta pridana hodnota virtualni.. konzska armada muze vydrancovat doly a prodat za rok diamanty za 250mld dolaru, to je sice hezky, ale takovou cinani muzou obchodem vydelat 250mld denne. kdyby nakrasne obsadili sillicon valley, tak co by odsud odvezli, pisek? konflikty o suroviny se tykaji primarne nerozvinutyho a predmoderniho sveta. samozrejme zdroje hraji roli i v "imperialnim" sachu mocnosti, ale je to kvalitativne neco uplne jinyho nez v minulosti, kdy si porazil sousedni kmen, zabil muze, ukradl zlato a dobytek a zeny a deti prodal do otroctvi a seniory nechal pochcipat hladem

ad saddam: je pravda, ze iran popirajici westfalsky system nechtel nikdo a tak mel saddam ze zacatku podporu od ruska po usa, ostatne bylo to v logickym zajmu vsech. ale po jisty dobe nakonec dostavaly podporu obe strany, ptz se ukazalo, ze saddam neni o nic lepsi a ze druhak iran nebude schopnej oproti planu tu revoluci vyvezt za vlastni hranice, takze to bude geopolitcky promena jako u sovetskyho svazu, kdy se z puvodniho planu na svetovou revoluci stal jenom dalsi hraci v ramci vestfalskyho systemu..

ad srat bychom se jim tam nemuseli, proto jiste lze uvest radu argumentu, na druhou stranu jsme (vcetne me) skalopevne presvedceni, ze na vetsine mistech sveta by na tom bez naseho srani byli o dost hur a i v takovym afghanistanu, iraku a lybii je to hodne sporny.
 
AirGuru
16. ledna 2020 [19:18:41] Re :: link
AirGuru » Stenly (12:03:47):
Ad Kaddafi: Ja nevim, treba tenhle clanek a vsechny jeho citace si mysli pravy opak: https://link.springer.com/article/10.1007/s12290-017-0447-5 ja vim ze to oznacis za komunistickou propagandu :D

Ad Syrie: Mas nekde nejaky dobry zdroj na data srovnavajici relativni podil cizich statu?

Ad Afghanistan: Post 2001 uz je pozde, co podpora islamistu v osmdesatkach nebo podpora komunistu tesne predtim?

Ad Saddam: Vyvolal valku s Iranem ale vsichni zahranicni staty mu v tom pomahaly. Ale ano, vypada to ze to tam bylo asi nejmin stabilni.

Souhlasim s tebou v tom, ze nemuzeme chtit po tech spolecnostech zpusob chovani, ke kterymu jsme dospeli my po staletich valek a jeste pred 70 lety nase vlastni kultura pachala genocidu. Takze mozna se tem valkam bude zabranovat tezko, ale srat bychom se jim tam nemuseli. To si porad myslim ze delame v zasade primarne kvuli te rope :)
 
Stenly
* 15. ledna 2020 [12:29:13] Re :: link
Stenly » 2) to se nevylucuje, bezpecnostni dilema a dalsi koncpety plati az do konce vesmiru, presto jsme v bezprecedentni situaci, ptz existuji zbrane, ktery prekonavaji veskery georgraficky a fyzikalni omezeni, se kteryma se po tisice let operovalo.. driv resili bezpecnostni dilema sousede, dneska ho resi zeme vzadelene od sebe pres pul zemekoule, tot vse

https://en.wikipedia.org/wiki/Security_dilemma

vyvoj zbrani zasadne meni podobu a dusledky valky - ano i ne, zalezi kdo valci a v jaky intezite..novy technologie v podstate znemoznuji vitezstvi v all out valce mezi dvema vyspelyma statama, ale to jim zjevne nebrani v tom, aby se vzajemne poskozovaly skrze proxy konflikty nizsi intenzity.. a to jen do doby, nez by nekdo vyvinul zpusob, jak vyradit kapacity protivnika pomoci technicky inovace

navic ani vlastnictvi jadernych zbrani protivnika zjevne nezabranilo koreji, cine ani severnimu vietnamu v agresi (mmj.)

situace je opravdu jina jenom ve statech s participativni formou vlady a dostatecnou mirou bohatstvi, ptz jejich obyvatele opravdu muzou na valce jenom prodelat. jinde to tak ale neni, navic jak neustale upozornuju, lidi jsou ochotni se zabijet kvuli etnicite nebo nabozenstvi i kdyz se jim to zjevne nemuze vyplatit, poslednich 100 let neni nic jinyho nez dukaz tohohle..

3) stacionarni stav v diktatorskych rezimech neni zase tak stacionarni, obrovsky pocty lidi jsou v lagrech, masovych hrobech nebo v guerillach a jenom se o tom tolik nemluvi. krasne stabilni saddam o kterym se dneska mluvi jako o nejakym lepsim stavu musel zabit desetitice lidi aby si udrzel tu svoji vzyvanou stabilitu, jeste vic jich pozavirat a jeste vyvolal valku s iranem, ktera mela skoro milion obeti, ikdyz vetsina obyvatel iraku s sitama sympatizovala, protoze byli sami siti. uzasna stabilita.

obecne problem byl, kdyz jsme si driv mysleli, ze se vsude situace zlepsi samovolne jen na zaklade demokratizace a obchodu, ale bohuzel se ukazalo, ze na to je potreba nejaka mira vyspelosti tech spolecnosti, nejaka mira bohatstvi a tradice demokracie, ze bude trvat dlouhy desitky let, nez se to pozvedne na nejakou uroven a cestou se ty spolecnosti budou rozdelovat a vyrizovat si ucty zbranema, jak to delali evropani jeste pred rokem 1648.. nam to od toho roku trvalo jeste 300 let, nez jsme se dostali do dnesniho bodu (+30let studeny vlaky), tak nemuzeme chtit po mene rozvinutych kusech sveta, aby se to zlomilo pres noc, v tom jsme byli velice naivni a opojeni nenasilnym koncem studeny valky.. ostatne o tom je celej konec dejin od fukuyamy, kterej se ukazal jako nejvetsi nenaplnenej slib, kterymu ale v ty dobe chtel skoro celej zapad verit..krome par akademiku jako byl huntington nebo kaplan

tak jako si modernita bude vyzadovat zmeny a ty zadnej diktator pod poklickou neudrzi.. teda zatim s vyjimkou severni korey, ale kolo dejin se bude otacet a lze duvodne predpokladat, ze driv nebo pozdeji zadna severni korea nebude
 
Stenly
* 15. ledna 2020 [12:03:47] Re :: link
Stenly » 1) tak pozor, Kadaffiho zapad nesvrhl, ze pujde od valu bylo jasny, intervence mela primarne zacil zabranit loajalni casti armady obklicit a bombardovat mesta.. bez toho by tam byl stejnej chaos jako ted, jen s mnohem vetsi mirou zabijeni

v afghanistanu by bez pritomnosti usa byla mnohem intezivnejsi obcanska valka s tim, ze byl taliban provozoval svoji diktaturu na vetsim uzemi.. takhle ta otazka pro zapad nestoji, jde o to ze ty neuveritelny penize se nepodarilo dosahnout moc velkyho pokroku.. neni to horsi, jen se za ty penize a obeti na zivotech nepodarilo moc nic udrzitelnyho vyrobit.. r&d lab al kaidy se sice podarilo zlikvidovat, ale ten mezitim zmutoval a presunul se jinam, kvuli udalostem, ktery s tim nutne nesouvisely

do svrzeni Assada se zapad moc neinvestoval, to bylo dilo perskejch statu a turecka.. ostatne nebejt pritomnosti vnejsich mocnosti by z toho mohla byt all out war

saddamova vlada by za arabskyho jara musela sahnout k masovymu vrazdeni situ a kurdu aby se mela sanci udrzet a all out valka s iranem by pak byla na spadnuti.. tak jako by doslo k zabijeni minimalne srovnatelnymu, jak se stejne udalo, protoze obcanska valka tam bublala pod povrchem

spatne na atomovejch zbranich by bylo bezpecnostni dilema, kdyz je ziskaji iranci, tak si je poridi i saudove.. a vzhledem k tomu jakej potencial volatility maji tyhle staty, ktery maji stale predmoderni a zkorumpovanej socialni model, kterej je neudrzitelnej, je to obrovsky riziko, ptz se k nim potencialne muze v nejaky revoluci dostat nejaka klika silencu.. vem si grand mosque seizure, comdyby to byli dustojnici raketovych sil a obsadili silo v ocekavani prichodu mesiase?
 
AirGuru
15. ledna 2020 [0:48:11] Re :: link
AirGuru » 1) Rikas, ze kdybychom nerozmrdali stredni vychod, ze by to tam bylo jeste horsi nez je ted. To je docela spekulace, ale naznac prosimte, co presne jeste horsiho by se mohlo stat, kdyby nebyl svrzenej Kaddafi, Saddam, skoro-svrzenej Assad, pripadne okupovanej Afghanistan? Nebo dokonce, co by konkretne bylo treba spatneho na tom, kdyby nejaka z tech zemi ziskala atomove zbrane?

2) V jednom bode popiras moje tvrzeni o tom, ze svet je v jinem kontextu, a hned v dalsim uvadis, ze jsme v historicky bezprecedentni situaci. Tak se rozhodni :) Ja myslim ze pokrok v rychlosti prepravy a sireni informaci zasadnim zpusobem meni mezinarodni politiku, stejne tak jako vyvoj zbrani zasadne meni podobu a dusledky valky.

3) Ad diktatori: Mame na svete nejake staty kde sedi osklivi autoritarsti diktatori a je na nich jednoznacne videt, ze by bezpecnostni situace v regionu (=valka) byla rozhodne lepsi, kdyby se mistni spolecnost demokratizovala? Idealne nejaky staty, kam jsme se dlouhou dobu nesrali, aby to nebylo zasumeny externimi vlivy. Odhledneme od nejakych lidskych prav, nebo bohatstvi spolecnosti, protoze ve stacionarnim stavu je vicemene cokoli lepsi nez valka.
 
Stenly
* 14. ledna 2020 [10:33:12] Re :: link
Stenly » tak ten joke je neco, co vicemene otevrene rikaji vsichni diplomati :) cina si mne ruce, ptz jim americani nosi vodu vojenskou pritomnosti regionu, ktera jim kryje jejich strmne rostouci investice.. zatimco amerika uz je vicemene skoro energeticky sobestacna, cina zvysuje zavislost na dovozu uhlovodiku ze stredniho vychodu, zatimco prujezdnost cest je stoji jednu malou zakladnu v djibouti, ptz volnej prujezd perskym zalivem garantuji USA :) to je samy amerika rozmrdala stredni vychod; ale predstava toho shitstormu, kterej tam jejich pritomnost drzi na uzde, je mnohonasobne desivejsi a cinani si tohle velice dobre uvedomuji.. ptz nejsou hloupi :) jizda na cerno je jejich zpusob dotazeni zbytku sveta, at se to tyka porusovani pravidel svetovy obchodni organizace, masivnich programu kradeze prumyslovyho a dusevniho vlastnictvni, vynucovani transferu know-how a technologii pri vstupu na jejich trh a outsourcing bezpecnostniho zajisteni obchodnich cest.. a navic to korunujou propagandou o tom, jak nikdy vedeli agresivni valku od valkz v koreii (coz neni pravda, vedli ji s vietnamem v roce '79) a ze jejich politika je peaceful rise, ale ve skutecnosti si nechaji na pevnine dal kolem novy hedvabny stezky nosit vodu od ostatnich, zatimco v jihocinskym mori a okoli se chovaji agresivne a rozpinave, coz k nam nedotece, ptz nas obzor ve zpravach konci v iranu

ad pred 170 lety byl svet v naprosto jinym kontextu
- zakladni principy bezpenostni politiky jsou stejny uz tisice let, v prvnim rocniku vsech bezpecnostnich studii ctes dejiny pelopennesky valky, clausewitze, sun 'c atd.. bezpecnostni dilema je princip, kterej se nemuze zmenit, naopak se "zmensovanim vzdalenosti" se tyka oblasti, kterej se tisice let netykal.. obchod a propojenost delaji svet do velky miry nebezpecnejsi. nebejt toho, neexistovala by prvni, druha, korejska, studena ani jina major valka za poslednich 100 let, takze to proste samo o sobe neni pravda. jeste jednou, clovek neni ekonomickej stroj na utilitarni rozhodovani, tak se sice chvoa po vetsinu casu, ale ne vzdycky, jinak by nemohly existovat obcansky valky, ktery se nemuzou vyplatit nikdy

- tvoje teorie je nejaka komunisticka mutace liberalni teorie mezinarodnich vztahu, to co k tomu je podle dat nebliz funkcnosti je neoliberalni teorie demokratickeho miru (aka rehash imanuela kanta), uz jsme to jednou rozebirali na fb nemyliim-li se.. a ta dost mozna funguje jen proto, ze pri soucasnych moznostech techniky a mobilizace zdroju je velka mezi vyspelyma statama nutne sebevrazdou, coz je v dejinach naprosto bezprecedentni situace.. kdyz teda prijmes fakt (mame data), ze funguje jenom mezi dostatecne bohatejma demokraciema, jinak ne, naopak staty co mezi sebou vice obchoduji spolu i vic valci, protoze jsou proste v kontaktu

- opiovy valky nebyly vyhodny jen pro ten oligopol, kolonialni mocnosti masivne zbohatly diky vynosum na danich z toho obchodu, slo o to, ze ten oligopol mel silu vynutit si u vlasy intervenci v necem, co se jim nelibilo.. kdyby si na whitehallu spocitali, ze se to nevyplati, tak by do toho nesli

- model byznys s diktatorovymi noshledy nefunguje, to se zkouselo na saddama, putina, irance i v africe a nefungovalo to nikde.. proste tohle funguje jen v demokraciich, na to jsou data.. diktaror ma pro sebe vzdycky dost, od toho je to diktator a nekomu vzdycky ty zdroje nakonec proda.. a i kdyz min vyhodne, tak to ho tolik nesere, ptz je to proste diktator :) a na tu jeho kliku taky vzdycky zbyde dost na to, aby nemelo cenu kvuli tomu riskovat smrt umucenim.. a svrhnout diktatora bylo tezky i driv, natoz dnes, se vsema fizlovacima technologiema.. toto je mimochodem vlekej vyvozni artikl ciny, bezpecnost diktatorum na klic.. sice by ty spolecnosti vydelaly vic na demokratizaci a volnym obchodu se zapadem, ale cina diktatorovi nic nenuti, naopak je pro ni prirozeny jednat s jednim organem, co zaridi cokoliv a nemuset se srat s ekologii, demokracii a ochranou prav mistnich.. takhle si ted uz koupili pul afriky

ad cina to nefunguje ani trosku, jedinej kapital co u nas kvici pri zhorseni vztahu s cinou jsou retailovy financni sluzby, ze kterejch tady my nic nemame, naopak korumpuji nasi zahranicni politiku zcela disproporcnim zpusobem.. co se celkovyho obrazu zapadu tyce tak to neni nijak odlisny nez kdyz henry ford protestoval proti valce s nacistama, ptz tam mel tovarny.. takovejch fordu by tu par bylo, ale pokud by slo do tuhyho, tak se na ne nikdo ani nevysere.. to je pouceni z dejin

Na hranu konfrontace nas dovedl zaprvy lobbying kapitalu, ktery chce jednostranne tezit cizi staty (situace podobna jako opiove valky) a za druhy sankce, ktery zpretrhavaj vazby.
- bulsit, nepravda a komunisticka propaganda, sorry
 
AirGuru
10. ledna 2020 [7:50:39] Re :: link
AirGuru » ad opiovy valky, zas toho tolik o nich nevim, ale pred 170 lety byl svet v naprosto jinym kontextu. Samozrejme ze v tu chvili "nebyt obchodu, nebylo by valky", protoze obchod symbolizoval vubec schopnost dojet tak daleko a logisticky tam dovezt dost veci, aby slo tu valku vest. To, ze naopak valka byla vyhodna jen pro ten oligopol, se moje teorie potvrzuje :)

Ad despocie - uplne nevim kde konkretne je tam problem. Diktator povede expanzivni a konfrontacni politiku tehdy, pokud to bude vyhodne pro nej, coz zcela odpovida bodu 3. Pokud chceme zamezit valce, tak ho muzeme zkouset uplacet (tzn. nebude valcit minimalne s nama, protoze nam dodava ropu, nebo banany, nebo tak), ale to je trochu vratky. Lepsi by bylo mit jeste nejaky byznys s diktatorovymi nohsledy, aby ti na nej pripadne pusobili, nebo az ho treba svrhnou, se neporusil status quo. Vubec nevim jak souvisi valecne choutky diktatora s nejakou demokratizaci nebo lidem.

Ad Cina: Tam mi prijde, ze to naopak docela dobre funguje. Mame tu spoustu kapitalu, ktery bude kvicet kdyz by se obchod s cinou mel zhorsit, a spoustu firem v Cine naopak bude kvicet, kdyz nebudou mit kam dodavat oni. Ze si nas ve vysledku cina postupne vsechny koupi, je spis jen vyrazem toho, ze prohravame ciste ekonomicky konkurencni boj (samozrejme s par nefer prvky protekcionismu). Coz je mi uprimne uplne jedno. Hlavne ze nebude valka.

Ze Cina nejak tezi z toho, ze se "neangazuje na strednim vychode" je asi ten nejvetsi joke co jsem za posledni rok slysel.

Na hranu konfrontace nas dovedl zaprvy lobbying kapitalu, ktery chce jednostranne tezit cizi staty (situace podobna jako opiove valky) a za druhy sankce, ktery zpretrhavaj vazby.
 
Stenly
* 8. ledna 2020 [23:57:57] Re :: link
Stenly » jeste je super, ze k temhle akademickejm kniham najdes prednasky na ytb a podcasty na googlu, takze za dve hodky si udelas zakladni predstavu o obsahu
 
Stenly
* 8. ledna 2020 [23:54:52] Re :: link
Stenly » jeste jsem si vzpomnel na Destined for War od grahama allisona
 
Stenly
* 8. ledna 2020 [23:53:11] Re :: link
Stenly » zajimavy knizky k tomu: civilisation, empire a ascent of money od fergusdona (vse taky jako serial na netu), return of marco polos world od kaplana nebo treba tohle

https://www.amazon.com/Unlikely-Partners-Chinese-Reformers-Economists/dp/0674971132
 
Stenly
* 8. ledna 2020 [23:50:40] Re :: link
Stenly » dalsi problem nastane, kdyz do ty teorie zapoctes ruzny formy despocii, irak za saddama nebo ruzni diktatori v zemich bohatych na nerostny suroviny nepotrebovali/nepotrebuji pro svoji politiku souhlas lidu a tak muzou vest expanizvni a konfrontacni politiku, ptz si na expenditure vydelaji i bez dani a disent potrou..

jinak celej tvuj predpoklad zapad od skonceni studeny valky aplikoval, v pripade ciny uz od deng xiaopinga.. taky proto jsme je nechali krast dusevni vlastnictvi, porusovat pravidla wto atd atd.. ptz jsme doufali, ze stejne jako jinde driv povede bohatnuti k demokratizaci. ale misto toho to cina pouziva k militarizaci a k pokusu o rozbiti pax americana obchodne a politicky v evrope a v africe, vojensky v asii, zatimco se povezou zadarmo na tom, ze se neangazujou na strednim vychode, jehoz stabilitu potrebujou stejne jako zapad..

takze myslenka dobra, ale momentalne nam pomohla na hranu konfrontace..
 
Stenly
* 8. ledna 2020 [23:31:36] Re :: link
Stenly » obecne: kdyz se ty tvoje predpoklady spoji, tak se vzajemne vynulujou

priklad jsou treba opiovy valky, nebejt obchodu, britanie by nikdy nemohla valcit s cinou. ale zaroven by si mohl tvrdit, ze britanii do valky zatahl lobbing partikularniho oligopolu aka drzitele majetku s velkou pakou na moc
 
Stenly
* 8. ledna 2020 [22:07:47] Re :: link
Stenly » AirGuru (20:08:01): ano, protoze nase elity zrelativizovaly nase hodnoty

v momente kdy mas absolutni hodnoty, muzes aspon hodnotit, jestli se situace zhorsila nebo zlepsila, pokud teda dokazes dovodit pricinnou souvislost, coz bejva ta tricky cast

ve svoji teorii si spojil vychodiska (prokazatelne chybny mimochodem) marxisticky teorie mezinarodnich vztahu s vystupem liberalni teorie mezinarodnich vztahu, ktera je vicemene taky.. kdyz ne chybna, tak ne neprustrelna. byla to dominantni teorie a praxe tesne pred prvni svetovou valkou, po ktery byla tak zdiskreditovana, ze se ji do nadtupu neoliberalismu v 80. letech nikdo nehlasil.. ted je zase popularni, ale je to spis zbozny prani, nez funkcni teorie
 
uri
* 7. ledna 2020 [2:38:07] Re :: link
uri » AirGuru (20:08:01): s timhle v zasade souhlasim

Jen co se tyce vozeni Cinskej turistu na dovolenou, tak probelm je v tom jakym zpusobem oni dovolenkujou. Jezdi na organizovany zajezdy do resortu, odkud si vemou autobus na tour pres IG pasti, tam se nafoti a zase odjebou na resort, potazmo z mistni kultury si neodvezou vubec nic. Dokud se tohleto nezmeni, tak to problem moc nevyresi
 
jen příspěvky od:
(zastavit refresh) << na vršek nahoru :: 1309-1328 z 4926 :: dolů dospod >>