AirGuru »
Dobře, popíšu ty přetoky a ono se tím trochu dostaneme i k tomu ostatnímu.
Určitě víš, že v elektrické soustavě se musí výroba elektřiny rovnat okamžité spotřebě. To není jen tak že jsme si řekli že to tak musí být, ale když to tak není, tak nastává blackout a všechno je v prdeli. Většina lidí si představuje, že elektřina je něco co se někde "vyrábí", teče to drátama k nám domů a naše spotřebiče to "spotřebovávají". To je úplně špatná představa. Ve skutečnosti parní stroj v elektrárně točí hřídelí a dráty tuhle točivou sílu rozvádějí k nám domů a náš spotřebič se na tu hřídel navěsí a "brzdí" ji. Takže když bude příliš mnoho spotřebičů, postupně celá rotace ustane a všechny motory v elektrárnách se zastaví (jako když zkoušíš s autem vyjet do moc strmého kopce). Když bude spotřebičů příliš málo, všechny motory v elektrárnách překročí maximální otáčky a rozbijou se (podobně jako když jedeš autem z kopce a ještě přidáváš plyn). Obě situace jsou zkrátka megaprůser. Mluvím sice o motorech v elektrárnách, protože na těch se to dobře představuje, ale víceméně libovolný zdroj elektrického výkonu (včetně baterky i obnovitelných zdrojů) trpí tímhle problémem.
Ve světě před obnovitelnými zdroji byla situace jednoduchá. Spotřeba se mění poměrně pomalu a relativně předvídatelně, takže operátoři v elektrárnách odhadli, že ráno v 7 všichni lidi vstanou z postele, zapnou si konvici a pojedou tramvají do práce, tak prostě na dané období "přidali plyn". Krátkodobé výchylky se kryly relativně malým množstvím flexibilních zdrojů a všechno fungovalo jak má.
Dneska jsme v situaci, kdy najednou náhodně v německu začne foukat vítr a nad Mnichovem se rozpustí mrak, a najednou se do soustavy navalí spousta elektřiny navíc, kterou ale zrovna nikdo vůbec nepotřebuje! Tak vznikají situace, kdy má elektřina zápornou cenu. To není nic dobrého, to prostě znamená že máme spoustu elektřiny, které se potřebujeme zbavit a nevíme co s ní.
Člověk co psal ten článek očividně neví nic ani o trhu s elektřinou, ani o elektřině (neumí ani odlišit MW od MWh). Neexistuje nic jako přetoky bezplatné nebo cenově záporné elektřiny. Existuje záporná cena elektřiny, která vzniká tak jak jsem popsal. Máme nastavený takový zjednodušený systém trhu s elektřinou, který automaticky účtuje i cenu využití přenosových kapacit, takže když už je v německu záporná cena a u nás ještě ne, tak je zaručeno že z účetního pohledu jsou všechny přenosové kapacity automaticky využity na maximum. Z tohoto pohledu je to "využítí" vždycky automaticky maximální možné.
Druhá věc jsou přetoky. Nezávisle na tom jestli je cena kladná nebo záporná a jak si mezi sebou obchodníci na papíře rozpočítají kolik elektřiny přenesli přes hranice a uvnitř státu, když se nad jižním Německem rozední, tak reálně elektrický výkon (který se řídí Kirchhoffovými zákony) začne smažit naše dráty, protože se němci neobtěžovali propojit jih se severem dostatečnou přenosovou kapacitou. A to pak zase dělá problémy naší soustavě. Proto se musely na hranicích instalovat tzv. phase-shifter transformátory, které tomu zabraňují, aby byla bráněna stabilita naší soustavy.
Takže stručně řečeno, obnovitelné zdroje současného typu vytvářejí obrovské problémy se stabilitou sítě a vyrovnáváním výkonu, ale to nikdo nekvantifikuje. Když si otevřeš wikipedii na téma https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source , tak se dočteš, že obnovitelné zdroje jsou už cenově na úrovni jaderných (za vyrobenou MWh). Ale konvenční elektřina se vyrábí kdy ji potřebujeme, zatímco obnovitelná ne. Takže aby jsi z ní dokázal žít, musíš mít buď vedle postavenou fosilní plynovou elektrárnu (alias, proudový motor v hale), která dokáže výkon regulovat rychle, nebo nějakou dobrou baterku.
Stav našich bateriových technologií je zatím mizerný. Pro ukázku, letos u nás Eon triumfálně nainstaloval baterii průmyslové velikosti, která má kapacitu 1,75 MWh. Tahle baterie stála 24 miliónů korun. Jedna MWh elektřiny stojí dneska na velkoobchodním trhu cca jeden tisíc korun. A takový Temelín ji vyrobí za 2 sekundy. Na poli baterií pořád čekáme na nějaký zásadní průlom.
Někteří lidé říkají, že dotace do obnovitelných zdrojů jsou dobré, protože tržně stimulují inovaci. Takže napříkad u nás bereme ročně 40 miliard, nasypeme je do chřtánu solárním baronům, kteří protože chtějí větší zisk, tak budou tlačit na Čínany aby vymysleli levnější solární panely, ty nám pak nainstalují, což destabilizuje síť natolik, že se nám zvednou ceny za systémové služby (regulaci v síti), takže se vytáhnou peníze z našich kapes podruhé, aby motivovaly výrobce baterií a regulačních motorů, aby inovovali.
Nebylo by jednodušší ten výzkum baterek financovat napřímo?
Neříkam že jádro je nejperspektivnější zdroj energie (leč teď asi nejlepší), ale dotace do obnovitelných zdrojů jsou podle mě loupež století a jedno z největších tržních selhání poslední doby. Těch zmíněných 40 miliard co dává jen ČR solárníkům, je například roční rozpočet ITER.
Ufff, no je toho strašně moc, strašně jsem to zkracoval a asi to nejde pochopit :) Musíš mě někdy pozvat na horkou čokoládu se šlehačkou a já ti o tom můžu vyprávět hodiny :)